New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

78. Parada z okazji Dnia Kolumba przemaszerowała Piątą Aleją Nowego Jorku

10.10.2022

Ponad 35 tys. osób przemaszerowało w poniedziałek 5. Aleją na Manhattanie w Paradzie Kolumba. Uczestniczyło w niej w zielono-biało-czerwonych barwach ponad 100 różnych grup włoskich Amerykanów.

Na Manhattanie Dzień Kolumba celebrowały orkiestry, tancerze, sportowcy i inni, w tym także na rydwanach i motocyklach. Widowisko wzbogacały występy włosko-amerykańskich i włoskich artystów.

Parada Kolumba jest określana jako największe w Ameryce święto włoskiego dziedzictwa i kultury. Jej Wielkim Marszałkiem był miliarder, biznesmen i filantrop Tom Golisano.

W niektórych stanach USA tradycyjny Dzień Kolumba został zastąpiony Dniem Ludności Rdzennej. Według mediów stało się tak w 130 miastach w ramach rozliczeń z historią kraju nasilonych w następstwie zabicia w 2020 roku przez policję w Minneapolis George Floyda.

W rezultacie zburzono lub usunięto wiele posągów historycznych postaci, w tym także Kolumba, oskarżanego o okrucieństwa wobec Indian, czemu zaprzeczają niektórzy historycy. Demonstrację o usunięcie jego pomnika z nowojorskiego Columbus Circle się nie powiodły.

Poniedziałkowa parada przebiegała w atmosferze radości i dumy jej uczestników z włoskiego pochodzenia. Nie została zakłócona.

Prezydent Joe Biden ogłosił 10 października 2022 roku Dniem Kolumba. Komplementował wkład włoskich imigrantów w rozwój Ameryki. Nakazał aby na budynkach publicznych wywieszono flagę USA na cześć „naszej różnorodnej historii i wszystkich, którzy przyczynili się do ukształtowania tego narodu”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00