New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

85-letni król Norwegii zajął 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata

31.07.2022

85-letni król Norwegii Harald V zajął 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata jachtów klasycznych rozgrywanych w Genewie. W rywalizacji brały udział 24 załogi z ośmiu krajów.

Miejsce króla ocenione zostało jako bardzo wysokie, biorąc pod uwagę jego wiek i intensywność mistrzostw.

„Był najstarszy i w rywalizacji ze znacznie młodszymi żeglarzami nieźle sobie poradził, zwłaszcza że nie były to zawody jednodniowe, lecz trwały cały tydzień i składały się z dziewięciu etapów, których wyniki decydowały o końcowej klasyfikacji” – powiedział dyrektor zawodów Jean Olivier Kerr kanałowi norweskiej telewizji NRK.

Monarcha od kilkunastu lat startuje w międzynarodowych zawodach żeglarskich w klasie jachtów klasycznych R-8 na 8-metrowym jachcie „Sira”, z którym zdobył w 2008 roku mistrzostwo świata.

Panujący od 1991 roku Harald V startuje od wielu lat w żeglarstwie, a będąc jeszcze księciem uczestniczył w trzech igrzyskach olimpijskich – w Tokio (1964), Meksyku (1968) i Monachium (1972). W Japonii był chorążym reprezentacji Norwegii.

„Sira” została zbudowana w 1938 roku przez jego ojca Olava V specjalnie na zawody o Puchar Kattegatt, które wygrał. Łódź była też prezentem dla Haralda na… pierwszą rocznicę jego urodzin.

„Uwielbiam żeglarstwo i pomimo wieku starty w dużych imprezach są zawsze rywalizacją, a nie rejsami rekreacyjnymi” – powiedział we wcześniejszym wywiadzie dla NRK Harald V.

Na „Sira” żegluje od 35 lat z tą samą załogą, a media w wielu krajach zwróciły wielokrotnie uwagę na ciekawy fakt – na pokładzie wyraźnie zgrana ze sobą załoga zwraca się do króla po imieniu, natomiast już po postawieniu stóp na lądzie „kapitan Harald” zamienia się natychmiast na „Jego Wysokość”.

Harald V w swojej sportowej karierze odniósł wiele sukcesów. W klasie łodzi jednotonowych, jeszcze jako książę, zwyciężył w MŚ w 1987 roku w Kilonii na jachcie „Fram X”. Rok później z tą samą jednostką wywalczył brązowy medal MŚ w San Francisco, a w 2005 już jako król na łodzi „Fram XV” został mistrzem Europy w żeglarstwie pełnomorskim w szwedzkim Sandhamn.

Zbigniew Kuczyński (PAP)

kucz/ cegl/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00