Obecnie wśród Polonii niewiele jest organizacji społeczno-kulturalnych i klubów, które przetrwały próbę czasu i funkcjonują nieprzerwanie od wielu lat. Natomiast takie, które świetne sobie radzą, a nawet rozwijają się i poszerzają swoją ofertę stanowią jeszcze większy wyjątek. Wśród nich prym na pewno wiedzie i dla innych świetnym przykładem jest Polish Community Center of Albany, które w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia.
Wojtek Maślanka
„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszej uroczystości. Ta impreza pokazała, że tutejsza Polonia nadal jest silna. Jubileusz naszej organizacji prócz tego, że jest to piękna rocznica, jest także dowodem na to, że nadal potrafimy się utrzymać i rozwijać” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Dariusz Figiel, prezes Polish Community Center of Albany.
„Było bardzo dużo pracy podczas przygotowania tego balu, ale jesteśmy niesamowicie szczęśliwi gdy podchodzą do nas ludzie i dziękują nam, a także mówią, że bardzo dobrze się bawili, oraz że wszystko było świetnie zorganizowane – podkreśliła Maria Głowacki odpowiedzialna za organizację rocznicowej imprezy. – Przygotowania rozpoczęłam już w czerwcu, ponieważ było wiele rzeczy do zrealizowania takich jak: zaproszenia, Księga Pamiątkowa, opracowanie menu, czy też wystrój sali, itd.” – wyjaśniła przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Jubileuszowej Gali. Dodała, że miała kilka bardzo pomocnych i oddanych osób, dzięki którym wszystko świetnie zostało zrobione.
„Każdy z członków naszego komitetu coś zrobił lub przygotował, za co jestem im niesamowicie wdzięczna” – dodała Maria Głowacki.
Bal związany z 90-leciem Polish Community Center of Albany cieszył się ogromnym zainteresowaniem i odbył się w sobotę, 7 września. Wzięło w nim udział około 180 osób, w tym kilku gości specjalnych, również z grona amerykańskich lokalnych i federalnych polityków. Impreza okazała się wielkim sukcesem, a jej uczestnicy – przy muzyce zespołu The Masters – bawili się do samego jej końca i wręcz nie chcieli schodzić z parkietu.
CZĘŚĆ OFICJALNA
Jubileuszową uroczystość prowadziła Cynthia Ward, która również przywitała i przedstawiła gości honorowych. Wśród nich byli: kongresmen Paul Tonko, posłowie stanowi: Patricia Fahy i Steven Raga, wicekonsul Anna Wańczyk, były proboszcz parafii św. Michała w Cohoes ks. Peter Tkocz, reprezentująca Komitet Główny Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala oraz Wielki Marszałek 2024 Piotr Praszkowicz. Wśród gości honorowych był także Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła oraz jej dyrektor programowy Wojciech Maślanka, reprezentujący także „Nowy Dziennik”.
Po odśpiewaniu hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – specjalną modlitwę odmówił i okolicznościowego błogosławieństwa udzielił ks. Peter Tkocz. Następnie odbyła się seria krótkich przemówień, w których dominowały gratulacje i słowa uznania związane z 90-leciem Polish Community Center of Albany oraz jego obecnym rozwojem. Politycy również zwracali uwagę na znaczenie Polonii w środowisku amerykańskim, a także wskazywali Polskę (poseł stanowa Patricia Fahy) jako przykład niesamowicie ofiarnego i gościnnego kraju, który nie tylko wsparł Ukrainę w walce o odzyskanie przez to państwo wolności, ale również przyjął ogromną liczbę uchodźców, którzy uciekli przed okrucieństwem wojny.
Z kolei wicekonsul Anna Wańczyk odczytała specjalny list przesłany przez konsula generalnego Mateusza Sakowicza, który z uwagi na inne zobowiązania nie mógł osobiście pojawić się na jubileuszowej uroczystości. Natomiast osoby związane z Paradą Pułaskiego zachęcały wszystkich do udziału w tej polonijnej biało-czerwonej październikowej manifestacji na Piątej Alei na Manhattanie.
W części oficjalnej kongresmen Paul Tonko wręczył na ręce prezesa Dariusza Figiela oraz przewodniczącej Marii Głowacki okolicznościową proklamację, a poseł stanowy Steven Raga przekazał im specjalny dyplom, tzw. Citation przyznany przez Senat Stanowy. Z kolei na ręce Andrzeja Cierkosza i Wojciecha Maślanki przekazał proklamację dotyczącą zasług Fundacji Dobra Polska Szkoła. Wcześniej Cynthia Ward oraz Maria Głowacki przybliżyły ich działalność i osiągnięcia. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał prezes Dariusz Figiel, który podziękował wszystkim uczestnikom jubileuszowej uroczystości za przybycie na bal, a także osobom z zarządu oraz wolontariuszom zaangażowanym w działalność Polish Community Center of Albany za okazaną pomoc. Wzniósł również okolicznościowy toast.
SŁOWA UZNANIA I GRATULACJE
„Z najwyższym szacunkiem, wyrażam moją szczerą wdzięczność za jednoczenie polskiej społeczności za granicą, dzielenie się naszą kulturą, podtrzymywanie naszego dziedzictwa i pomoc w umacnianiu polsko-amerykańskich relacji” – napisał konsul generalny Mateusz Sakowicz w specjalnym liście, który podczas oficjalnej części uroczystości odczytała wicekonsul Anna Wańczyk.
„Tworząc przestrzeń dla różnych narracji, które odzwierciedlają naszą bogatą i wspólną historię, w tym wydarzenia promujące tradycyjną polską kuchnię, muzykę i tańce, przypominacie nam o znaczeniu aktywnego zaangażowania i sile naszych głosów – dodał dyplomata. – Nasz naród zniósł wiele trudności, które spowodowały masowe fale emigracji i deportacji. Niemniej jednak miliony Polaków nigdy nie porzuciły swojej tożsamości i nadal wzbogacały nasze dziedzictwo za granicą, nie mogąc powrócić do ojczyzny. Polish Community Center w znacznym stopniu przyczyniło się do ochrony płomienia patriotyzmu i nadziei w sercach naszych rodaków” – podkreślił Mateusz Sakowicz.
Swoje uznanie dla 90-letniej działalności tej organizacji wyraził również kongresmen Paul Tonko, co zostało spisane w formie okolicznościowej proklamacji uchwalonej przez Izbę Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Podkreślono w niej, że „Polish Community Center of Albany zostało założone w 1932 roku pod nazwą The Polish Democratic Club of Albany, NY, z misją służenia interesom polskich imigrantów w atmosferze znajomości języka, tradycji i wydarzeń towarzyskich, a także pomagania Polsce w jej wysiłkach na rzecz utrzymania wolności i niepodległości”.
W proklamacji zwrócono również uwagę, że organizacja ta „promuje zrozumienie i docenianie polskiego dziedzictwa i kultury oraz zapewnia swoim członkom przestrzenie społeczne i rekreacyjne w celu kultywowania tradycji i braterstwa”, a także organizuje wiele ważnych wydarzeń kulturalnych mających na celu integrację polonijnego środowiska.
Słowa uznania dla Polish Community Center of Albany w formie tzw. Citation wyraził także poseł stanowy Steven Raga wraz z nowojorskim Senatem Stanowym. W okolicznościom dyplomie podkreślono uznanie dla tej instytucji i określono ją jako „wybitną organizację, godną szacunku społecznego i całego stanu Nowy Jork”. Korzystając z obecności na jubileuszowej uroczystości przedstawicieli zarządu Fundacji Dobra Polska Szkoła Steven Raga wręczył im także specjalną proklamację uchwaloną przez mający swoją siedzibę właśnie w Albany Senat Stanu Nowy Jork. Podkreślono w niej znaczenie jednej z wielu akcji promujących polsko-amerykańskiego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki, a także zwrócono uwagę, że zadaniem tego dokumentu „jest publiczne uznanie tych niezwykłych osób i organizacji, które przyczyniły się do wzbogacenia kulturalnego stanu Nowy Jork oraz do sukcesu i postępu jego społeczeństwa”.
Fundacja Dobra Polska Szkoła została uhonorowana tą proklamacją za akcję „Kwiaty dla Tadeusza Kościuszki” zainicjowaną 15 października 2023 roku celem uczczenia rocznicy śmierci bohatera dwóch narodów. Podkreślono, że inicjatywa ta miała miejsce na moście Tadeusza Kościuszki łączącym Greenpoint z Maspeth, gdzie znajduje się również stworzony przez tę fundację i odlany z brązu siedmioczęściowy memoriał upamiętniający polsko-amerykańskiego bohatera.
HISTORIA KLUBU W PIGUŁCE
„Mamy piękny lokal, z dużą salą balową, która może pomieścić nawet 500 osób. W naszej okolicy jest to jedna z największych i najpiękniejszych sal” – podkreślił Dariusz Figiel, prezes Polish Community Center of Albany. Prócz tego obiekt należący do tej instytucji działającej na zasadzie non profit posiada piękne boiska sportowe, a nawet plac piknikowy i duży parking.
Organizacja obecnie liczy ponad 120 członków, a jej zarząd stanowią głównie osoby urodzone w Polsce. Jednak większość pracy wykonywana jest tam w formie wolontariatu.
„Cieszymy się z każdej inicjatywy, którą udaje nam się zrealizować, z każdej dobrej rzeczy, i zawsze podkreślamy, że to jest nasze wspólne i polskie dzieło – zaznaczył Dariusz Figiel. – Naszą misją jest utrzymanie tego ośrodka, a przede wszystkim polskości w tym rejonie. Zależy nam także na dalszym rozwoju. Myślimy także o założeniu polskiej szkoły i nauce języka polskiego” – dodał prezes Polish Community Center of Albany.
„Mamy kilkadziesiąt bardzo oddanych osób, które pracują na rzecz naszego klubu. Polonię w naszej okolicy również mamy fajną. Dlatego też staramy się, żeby nasza organizacja i jej siedziba przetrwała jak najdłużej” – podkreśliła Maria Głowacka członek zarządu klubu i zarazem przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Jubileuszowej Gali, która została zorganizowana m.in. w celu oddania czci założycielom Polish Community Center of Albany oraz osobom bezinteresownie służącym Polonii.
Historia tej organizacji rozpoczęła się w 1932 roku, kiedy to grupa złożona z pięćdziesięciu czterech aktywistów spotkała się w kościele św. Kazimierza aby założyć polski klub w Albany. Dwa lata później została formalnie zarejestrowana jako The Polish Democratic Club of Albany, Nowy York. Ówczesnym celem tej instytucji było nie tylko stworzenie miejsca na spotkania osób pochodzenia polskiego i słowiańskiego, ale także pomostu pomiędzy starą a nową ojczyzną. Działalność klubu skupiała się na udzielaniu pomocy w uzyskaniu dokumentów naturalizacyjnych, zachowaniu tradycji i kultury polskiej, promowaniu obiektów socjalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz zachęcaniu członków i ich rodzin do współpracy i nawiązywania znajomości.
Początkowo spotkania odbywały się przy 147 Northern Boulevard i 335 Clinton Avenue w Albany. W 1942 roku klub zakupił budynek pod adresem 288 Sheridan Avenue i stworzył tam swoją siedzibę, którą wyremontowano oraz rozbudowano i oddano do użytku w 1956 roku. Dwa lata przed otwarciem nowego budynku klub formalnie zmienił nazwę na Polish Community Center of Albany. Wraz ze wzrostem liczby członków i aktywności, obiekt przy Sheridan Avenue nie był już wystarczający więc postanowiono zakupić sześć akrów ziemi przy Washington Avenue Extension.
W 1972 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku, który obecnie posiada jedną z największych sal balowych w nowojorskiej stolicy. Dzięki przestronnym obiektom Polish Community Center of Albany stało się centralnym punktem różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. W 1980 roku dobudowano pawilon na świeżym powietrzu, a rok później kuchnię i bar. Malownicza altana znajdująca się na trawniku służy jako spokojna i piękna przestrzeń na świeżym powietrzu do relaksu i robienia zdjęć.
Obecnie Polish Community Center of Albany organizuje liczne wydarzenia otwarte dla publiczności zarówno polonijnej jak i amerykańskiej. Sala balowa została niedawno nazwana jako Polonaise i jest atrakcyjnym oraz popularnym miejscem na wesela, bankiety, konferencje, spotkania, imprezy i różne targi.