Kolejne ciekawe spotkanie – w ramach polonijnych spotkań ze znanymi polskimi biznesmenami, twórcami czy społecznym liderami np. w mediach społecznościowych (tysiące osób śledzących, tzw. followersów) – odbyło się w sobotę, 17 czerwca, w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.
Elżbieta Popławska
Gościem był znany i lubiany Artur Kalbarczyk, który w pierwszej kolejności rozpoczął swoją znajomość społeczną (w dużym zakresie) z Polakami i Polonią poprzez media społecznościowe, które założył około 8 lat temu, poczynając od FB, a później na wielu innych platformach. Nie możemy bowiem udawać, że nie widzimy, iż media społecznościowe cieszą się większą popularnością niż media głównego nurtu, widzimy, że są odważniejsze w proponowanych tematach.
Kim jest Artur Kalbarczyk? To polski polityk, działacz społeczny, biznesmen i inwestor. Urodził się 25 lutego 1967 roku w Pucku, woj. pomorskie. Od 1988 roku na stałe mieszka w Kanadzie z żoną i córkami. Od zawsze interesował się sprawami zarówno ekonomicznymi, jak i politycznymi, dlatego nie tylko śledzi zmiany zachodzące aktualnie we wszystkich dziedzinach naszego życia, ale na bieżąco je komentuje. Po analizach podaje swoje przemyślenia, a tym samym zdobywa swoich obserwatorów, ludzi podobnie myślących, dla których często (jak widać w komentarzach i słychać było na spotkaniu) jest inspiratorem do ocen i działania. Artur Kulbarczyk na bieżąco komentuje ważne sprawy ekonomiczne na świecie, aby uświadomić ludziom – jak stwierdził – że państwowe struktury nie zawsze zabezpieczają nasze odłożone pieniądze w bankach, radził też, jak reagować na pędzącą inflację. Niezadowolony z pewnych przemian politycznych w Polsce na przestrzeni lat był aktywny i na tej płaszczyźnie, ponieważ, jak stwierdził, nie można być niezadowolonym z domu, w którym się mieszka, i nic nie robić. W roku 2015 kandydował do Sejmu z ramienia partii KORWiN. Uczestniczył też w wyborach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Artur Kulbarczyk aktualnie jest liderem i jednym z założycieli Stowarzyszenia Ruchu Patrioci Polska. Jak stwierdził, „przed nami ostatnia prosta przed wyborami. Lista osób zarejestrowanych w PP zwiększa się codziennie, jest nas na tyle dużo w całej Polsce, że ze zbiórką podpisów do komitetów wyborczych nie powinno być problemów. Na ten moment najważniejszą rzeczą jest selekcja kandydatów na czołowe miejsca na listach wyborczych i na tym się koncentrujemy. Trwa budowa grupy liderów Patrioci Polska, odbywają się spotkania online i rozmowy z liderami, którzy mają wystartować z czołowych miejsc na listach w swoich lokalnych oddziałach wyborczych”.
Podsumowując spotkanie w Clark Artur Kalbarczyk podziękował Polonii za tak liczne przybycie i zainteresowanie, a szczególne wyrazy wdzięczności przekazał Tomaszowi Szybowskiemu – wiceprezesowi Polskiej Fundacji Kulturalnej – za możliwość rozmowy z rodakami. Warto dodać, że zarząd Fundacji cieszy się powszechnym szacunkiem za udostępnianie Polonii swoich pomieszczeń i stworzenie ciepłej atmosfery dla tego rodzaju spotkań.
Polska Fundacja Kulturalna w Clark – założona przez grupkę entuzjastów w 1973 roku w Irvington, NJ, w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Ideą jej powstania było zaprezentowanie społeczeństwu amerykańskiemu ponadtysiącletniej historii, tradycji, kultury polskiej oraz języka polskiego. Po około 9 latach działalności zaczęto gromadzić fundusze i szukać odpowiedniego dla organizacji miejsca. Na przełomie1982/83 roku zakupiono kompleks budynków i od tego momentu Polska Fundacja Kulturalna ma swoją siedzibę w Clark, NJ. Fundacja jest organizacją non-profit, a administracja Fundacji oraz zarząd nie pobierają żadnego wynagrodzenia za swoją pracę. Właścicielem siedziby jest Fundacja jako organizacja, a nie osoba fizyczna. Fundacja prowadzi bibliotekę z około 18 tysiącami pozycji, polską szkołę, Galerię Sztuki, programy stypendialne. Organizuje wydarzenia o charakterze patriotycznym, edukacyjnym, kulturalnym i historycznym, np. coroczne spotkania patriotyczne pod pomnikiem Króla Władysława Jagiełły w Central Parku w Nowym Jorku, wydarzenia pod pomnikiem Katyń w New Jersey, czy wydarzenia przypominające historię o naszych rodakach zamordowanych przez ukraińskich sąsiadów na Wołyniu i w Małopolsce. Wystarczy odwiedzić Fundację, aby przekonać się o rozmachu jej działalności.
Swoją wdzięczność wyraża Fundacji również „Nowy Dziennik”, ponieważ 6 lat temu organizacja wspierając gazetę wyciągnęła do niej pomocną dłoń użyczając miejsca na siedzibę redakcji oraz jej materiały archiwalne.
Zapraszamy na wyjątkowe spotkania i wydarzenia do Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. www. pcfnj. org.
Informacje na temat działalności Artura Kulbarczyka:
YouTube: https://www.youtube.com/@arturkalbarczyk219/streams
Facebook: https: //www. facebook. com/KalbarczykArtur
MeWe: https: //mewe. com/i/arturkalbarczyk