New York
52°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
5mph
43%
30.06
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Prawo i Finanse

A. Duda do Joe Bidena: Pańska obecność to sygnał dla światowych inwestorów, że Polska jest bezpieczna

21.02.2023

Pańska obecność oraz wystąpienie w Warszawie jest wielkim sygnałem dla światowych i amerykańskich inwestorów, że Polska jest bezpieczna, że jest to kraj, do którego można spokojnie przybywać z drugiej strony globu – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Joe Bidenem w Pałacu Prezydenckim.

„To jest także wielki sygnał dla światowych i amerykańskich inwestorów ta pańska obecność, to wystąpienie pana prezydenta, że Polska jest bezpieczna, że jest to kraj, do którego można spokojnie przybywać z drugiej strony globu” – podkreślił Andrzej Duda.

„Te odległości nie wydają się takie duże, więc niektórym może się wydawać, że może tutaj też jest niebezpiecznie. Polska jest bezpieczna dzięki obecności armii Stanów Zjednoczonych, dzięki obecności wojsk państw NATO, dzięki także i naszym staraniom we wzmacnianie zdolności obronnych Polski” – zwrócił się do Bidena polski prezydent.

Jak podkreślił, wizyta Joe Bidena jest sygnałem dla całego świata i dowodem na to, jak „ogromną wagę sojuszniczą przywiązują Stany Zjednoczone do naszej części Europy”.

„Z drugiej strony, w pewnym sensie jest to dla nas potwierdzenie tego, że działamy dobrze. Że nasze działania, które podejmujemy w ostatnim czasie wobec Ukrainy (…) to jest słuszna droga i że mamy w tym zakresie wsparcie USA” – ocenił Andrzej Duda.

Jak dodał, wsparcie to Polska stara się dawać również swoim sąsiadom. Wymienił m.in. państwa Bałtyckie, gdzie realizujemy misję Air Policing, czy Rumunię, gdzie stacjonują Polscy żołnierze w ramach kontyngentów NATO.

„W 2025 roku będzie polska prezydencja w UE. Chcemy, i podejmiemy jeszcze w tym roku, w maju, uchwałę w tej sprawie, (…) że chcemy, żeby nasza prezydencja odbywała się pod hasłem zacieśniania więzi transatlantyckich. Więcej Ameryki w Europie, silniejsze więzi UE z USA, więcej współpracy między UE i USA w kwestiach gospodarczych, kwestiach bezpieczeństwa, tym wszystkim, co jest dla nas ogromnie ważne” – zapowiedział również prezydent Duda.

Jak podkreślił, USA pokazują, że „to ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i przyszłego rozwoju naszego kontynentu”. „My w Polsce, tak ogromnie doświadczeni na przestrzeni ostatnich stuleci naszych historii, nie mamy co do tego żadnych wątpliwości” – podkreślił prezydent. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk, Mikołaj Małecki, Aleksandra Rebelińska

amk/ mml/ reb/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne