New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Afganistan: Rząd talibów nakazał zamknięcie salonów kosmetycznych

05.07.2023

Rządzący Afganistanem talibowie ogłosili we wtorek, że w ciągu miesiąca wszystkie salony kosmetyczne w kraju muszą zostać zamknięte, co jest nowym środkiem mającym na celu usunięcie kobiet z życia publicznego – informuje agencja AFP.

Od powrotu do władzy w sierpniu 2021 r. talibowie ograniczyli dostęp kobiet do pracy i nauki oraz zakazali im wstępu do wielu miejsc publicznych, takich jak parki, ogrody czy hale sportowe. Kobiety nie mogą także podróżować bez towarzystwa krewnego płci męskiej, a wychodząc z domu muszą zakrywać ciało, włosy i twarz.

AFP skontaktowała się z rządem talibów, by dowiedzieć się, jaka była przyczyna tej decyzji, jednak talibowie stwierdzili, że zostanie to wyjaśnione dopiero, gdy wszystkie salony kosmetyczne zostaną zamknięte.

Zamykanie salonów kosmetycznych stanowiło część działań talibów, gdy byli oni u władzy w Afganistanie w latach 1996-2001. W pierwszych latach po dowodzonej przez USA inwazji na ten kraj, salony kosmetyczne zaczęły być na powrót otwierane. Dały zatrudnienie wielu Afgankom oraz możliwość prowadzenia przez nie własnych biznesów.

Jedna z afgańskich kobiet, z którymi udało się porozmawiać serwisowi BBC stwierdziła, że talibowie „łamią prawa kobiet. Poprzez tę decyzję zabierają teraz kobietom możliwość obsługi innych kobiet”. Brytyjski serwis dowiedział się także od jednej z Afganek, że zamykane są również salony fryzjerskie.

Po powrocie do władzy talibów w 2021 r. salony kosmetyczne dalej funkcjonowały, jednak ich okna były zakrywane, a twarze kobiet ze zdjęć, którymi reklamowano te miejsca, były zamazywane. (PAP)

kjm/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner