New York
54°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
61%
29.52
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Afganistan: W trzęsieniu ziemi na wschodzie kraju zginęło 1000 osób, a 1500 jest rannych

22.06.2022

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie między 5,9 a 6,1, do którego doszło w środę w godzinach porannych na wschodzie Afganistanu, wzrosła do 1000, a 1500 osób jest rannych – poinformowała w najnowszej aktualizacji afgańska agencja Bakhtar. Wcześniej władze państwowe podawały liczbę ponad 950 zmarłych i 610 rannych.

Jak pisze Reuters, jest to najbardziej śmiercionośne trzęsieni ziemi w kraju od 20 lat.

epa10027083 A handout shakemap made available by the United States Geological Survey (USGS) shows the location of a 5.9-magnitude earthquake hitting around 46km south west of Khost, in Paktika province, Afghanistan, 22 June 2022. According to a statement from the Afghan government, at least 250 people were killed in the quake, and hundreds were wounded. The earthquake struck at a depth of 10km at 1:24 am local time. EPA/USGS HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Tylko w jednym dystrykcie graniczącej z Pakistanem prowincji Chost w katastrofie zginęło co najmniej 25 osób, a 95 zostało rannych. Przedstawiciele afgańskich władz podkreślili wcześniej, że liczba ofiar będzie wzrastać w miarę napływania informacji z odległych, położonych w górach wiosek.

Pakistańskie obserwatorium meteorologiczne oceniło, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w afgańskiej prowincji Paktika, około 50 km na południowy zachód od miasta Chost. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy Pakistanu – Islamabadzie.

Zdjęcia w afgańskich mediach ukazują zrównane z ziemią domy i przykryte kocami ciała leżące na ziemi. Na miejsce katastrofy wysłano helikoptery w celu dotarcia do rannych i zaopatrzenia w lekarstwa i żywność.

Afgański premier Mohammad Hassan Akhund zwołał spotkanie kryzysowe w pałacu prezydenckim w Kabulu w celu skoordynowania pomocy humanitarnej.

Premier Pakistanu Shahbaz Sharif złożył Afgańczykom kondolencje, zapewniając o wysłaniu pakistańskiej pomocy do kraju.

Sejsmolog Robert Sanders przekazał w komentarzu dla AP, że na dużą liczbę ofiar i szkód, jakie wyrządziło trzęsienie, wpływa znaczna gęstość zaludnienia regionu, w którym nastąpiła katastrofa.

W większości świata trzęsienie o takiej magnitudzie nie wyrządziłoby tak ogromnych zniszczeń – komentuje AP. Górzysty Afganistan oraz region Azji Południowej, rozciągający się wzdłuż łańcucha górskiego Hindukusz, którego nazwa oznacza „zabójca Hindusów”, są od dawna narażone na niszczycielskie trzęsienia ziemi. Duże tereny Azji Południowej są aktywne sejsmicznie, ponieważ płyta tektoniczna znana jako płyta indyjska przesuwa się na północ w kierunku płyty eurazjatyckiej. (PAP)

kjm/ mal/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner