New York
61°
Sunny
6:15 am7:35 pm EDT
5mph
77%
29.8
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka

Ambasador USA: to są historyczne chwile w relacjach amerykańsko-polskich

21.02.2023

Prezydent USA Joe Biden dba o Polskę, dba o was i dba o wasze bezpieczeństwo, to są historyczne chwile w relacjach amerykańsko-polskich; Polska jest bezpieczna – powiedział we wtorek w Warszawie ambasador USA Mark Brzezinski.

Brzezinski podkreślił w wystąpieniu przed Zamkiem Królewskim, że prezydent USA drugi raz przyjeżdża do Polski w ciągu roku. „Prezydent (Joe) Biden dba o Polskę, dba o was i dba o wasze bezpieczeństwo” – powiedział amerykański prezydent.

„To są historyczne chwile w relacjach amerykańsko-polskich. Polska i Stany Zjednoczone były połączone przez ponad dwa wieki w walce o wolność, dlatego właśnie Polacy przypływali do Ameryki i dlatego właśnie Amerykanie przyjeżdżali do Polski. Przez ponad 200 lat wykształciła się prawdziwa historia poświęcenia pomiędzy naszymi dwoma narodami, poświęcenia na rzecz amerykańskiej wolności i poświęcenia na rzecz polskiej wolności” – powiedział Brzezinski.

„I po raz pierwszy w historii dzisiaj Amerykanie i Polacy dzielą tę samą wolność po dwóch stuleciach walki, teraz nasz wspólny program ulega odnowieniu, ponieważ oba nasze kraje wspierają Ukrainę” – podkreślił Brzezinski.

Dodał, że przyjmując uchodźców z Ukrainy, Polska odegrała kluczową rolę w tym wsparciu. „Polska działała jak supermocarstwo humanitarne przyjmując uchodźców (…). Ameryka i Polska zawsze były przyjaciółmi, ale dzisiaj jesteśmy czymś więcej. Dzielimy nie tylko wspólne wartości, ale świadomość wspólnie dzielonej odpowiedzialności za przyszłość całej ludzkości” – powiedział Brzezinski.

Podkreślił też, że dzisiaj Polska jest bezpieczna. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner