New York
61°
Rain Shower
6:46 am6:48 pm EDT
16mph
88%
30.13
TueWedThu
61°F
68°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Ameryka

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski z nagrodą „Człowieka Roku” Forum Ekonomicznego w Karpaczu 

05.09.2023

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski został uhonorowany we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu nagrodą „Człowieka Roku”. „Jestem zaszczycony” – mówił podczas uroczystej gali laureat.

Przewodniczący Rady Programowej Forum Zygmunt Berdychowski podkreślił, że Mark Brzezinski kontynuuje dzieło swojego ojca Zbigniewa. „To właśnie tacy ludzie jak Zbigniew Brzeziński z jednej strony, i miliony Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów z drugiej, przełamali pojałtański podział Europy. Dziś, 30 lat po odzyskaniu wolności i niezależności nasza część Europy znowu płonie” – zauważył.

„Dzisiaj wojskowi, politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie, w krajach bałtyckich, na Węgrzech, Czechach i Słowacji doskonale rozumieją, że amerykańska obecność w tej części Europy to tak naprawdę jedyna gwarancja naszego bezpieczeństwa; jedyna gwarancja, że możemy się obronić przed imperializmem. Dziś w sztafecie pokoleń ludzi broniących wolności Zbigniewa Brzezińskiego zastępuje jego syn – Mark Brzezinski” – oświadczył Berdychowski.

Jak dodał, „Mark Brzezinski na przestrzeni ostatnich miesięcy niestrudzenie pracuje na rzecz amerykańskiego zaangażowania w tej części Europy”. „Dzięki jego aktywności, jego działaniom, politycy, przedstawiciele mediów i społeczeństwa obywatelskiego w USA są dziś przekonani, że serce świata Zachodniego bije w tej części Europy” – ocenił.

Mark Brzezinski podkreślił, że jest ogromnie zaszczycony przyznaniem mu nagrody. „Przyjmuje ją w imieniu całego zespołu amerykańskiej misji w Polsce” – powiedział ambasador. „Jestem zaszczycony, że mogę dołączyć do tak wyjątkowych postaci jak prezydent Wołodymir Zełenski, byli prezydenci Polski Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Vaclav Havel” – dodał.

W jego ocenie, „wszystkich dotychczasowych laureatów łączy jedna, uniwersalna cecha – przywiązanie do demokracji, umiejętność tworzenia niezbędnych instytucji oraz wspólna wizja rozwoju ich ojczyzny”. „Wszyscy oni rozumieli, że trwałe reformy nie są możliwe bez rządów prawa. Demokracja i złożone gospodarki rynkowe zależą nie tylko od woli i uczciwych wyborów, ale także od jasności prawa i pewności, że prawo stoi ponad polityką” – podkreślił ambasador.

„Zbliżające się wybory w Polsce są szanse na pokazanie światu, że demokracja ma się dobrze” – mówił Brzezinski dodając, że wybory muszą być uczciwe.

Jak wskazał, jest to bardzo ważny moment w amerykańsko-polskiej przyjaźni. „Od ponad 200 lat Amerykanów i Polaków łączy walka o wolność i poszukiwanie szans i możliwości” – mówił Brzezinski. „Od ponad 200 lat oba narody łączy historia wzajemnego poświęcenia – poświęcenia na rzecz amerykańskiej wolności, poświęcenia na rzecz polskiej wolności” – dodał.

„Obecnie żyjemy w czasach, w których Ameryka i Polska dzielą tę samę wolność, a teraz – w obliczu rosyjskiej agresji – ponownie się jednoczymy” – zaznaczył Brzezinski. „Odpowiedź na wojnę na Ukrainę okazuje się jednym z doniosłych momentów w historii wyjątkowej, polsko-amerykańskiej przyjaźni” – mówił. „Udowodniliśmy wartość NATO, dowiedliśmy, że kolektywna obrona działa” – dodał. „Nasze siły zbrojne – będące częścią NATO – zapewniają ludziom bezpieczeństwo. Połączyliśmy siły, aby zaspokoić potrzeby milionów osób” – zaznaczył.

Brzezinski dziękował Polakom za pomoc, którą udzielają Ukraińcom. „Mobilizacja Polaków do pomocy sąsiadom jest podziwiana na całym świecie” – mówił. Jak wskazał, napis „Tutaj jesteście bezpieczni”, który znajduje się na dworcu w Przemyślu, wybrzmiewa na całym świecie. „W imieniu prezydenta Joe Bidena dziękuje każdej rodzinie w Polsce, która wypełnia konkretnym działaniem to hasło pomocy ukraińskim uchodźcom” – dodał.

„Wybiegając w przyszłość – mamy przed sobą strategiczne możliwości i musimy zachować jedność” – podkreślał amerykański ambasador. „Szczególnie istotna jest rola Polski w odbudowie Ukrainy. Będzie to bowiem transformacja całego regionu. Jest to ogromna szansa dla następnego pokolenia w Polsce. Dlaczego? Ponieważ jest to jedyna w swoim rodzaju szansa na dokończenia misji – zagwarantowanie, że przyszłość takich krajów jak Ukraina czy Mołdawia została na trwale zakotwiczona w zachodnim systemie wartości takich jak demokracja, wolność i dobrobyt gospodarczy” – zaznaczył.

Brzezinski wskazał także na relacje Polski z sojusznikami – Unią Europejską i jej partnerami. „Ważne jest również, aby już teraz wspierać gospodarczo Ukrainę, zwłaszcza poprzez dalsze działania, które zapewnią, że ukraińskie produkty rolne będą trafiały na światowe rynki” – powiedział. „Jestem pełen nadziei na przyszłość. To Polacy dają mi tę nadzieję” – dodał. „Wasza reakcja na kryzys na Ukrainie jest teraz wzorem dla innych narodów, a nawet dla całego świata” – dodał.

„Zdolność do mobilizacji jest wielkim, narodowym atutem polskiego społeczeństwa. Tak było podczas Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej, w czasach Solidarności i ponownie w 2022 roku” – wskazał. „Wraz z prezydentem Bidenem jesteśmy bardzo dumni mogąc uhonorować i przyłączyć się do tego wspólnego projektu. Pokazywaliśmy, że demokratyczne sztandar, który Amerykanie i Polacy dzierżą od wieków – będziemy nieść razem również w przyszłości” – podkreślił Brzezinski. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Mikołaj Małecki

gb/ mml/ par/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY