New York
70°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
12mph
43%
30.25
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Ambasador USA złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej

09.08.2022

We wtorek przebywający z wizytą w Gdańsku ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski złożył kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej. Podziękował też Polakom za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

We wtorek po południu przebywający z wizytą w Gdańsku ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz złożyli kwiaty przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej. Po uroczystości odbył się krótki briefing prasowy.

„To co jest bardzo ważne – pan ambasador to wielokrotnie podkreślał – jego bliska relacja z ojcem Zbigniewem Brzezińskim, który był także honorowym obywatelem miasta Gdańska. (…) To strona amerykańska zabiegała o to, aby dzisiaj w tym miejscu przy Pomniku Poległych Pocztowców złożyli kwiaty i uczcili cywilne ofiary II wojny światowej. Bo tak, jak dzisiaj wzajemnie potrzebujemy siebie – Amerykanie Polaków, a Polacy Amerykanów – właśnie dla wzajemnego zapewnienia bezpieczeństwa w Europie, tak musimy także pamiętać o cywilnych ofiarach wojny, czy rosyjskiej napaści w Ukrainie” – mówiła prezydent Dulkiewicz i podkreśliła, że Amerykanie doceniają działania Polaków ws. wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy.

Ambasador Brzeziński powiedział, że jest dla niego ogromnym zaszczytem goszczenie w Gdańsku. Wspomniał, że jego mama, która zmarła dziesięć dni temu, kochała Gdańsk. Nawiązał też do ojca Zbigniewa Brzezińskiego, który z kolei darzył wielkim szacunkiem gdańszczan, którzy powstali i walczyli o coś większego niż oni sami. Ambasador USA podziękował też Polakom za przyjęcie pod swoje dachy uchodźców z Ukrainy. „Polacy i Gdańszczanie są bohaterami” – podkreślił Brzeziński. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ godl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner