New York
59°
Clear
6:49 am7:14 pm EDT
7mph
23%
29.99
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

American Airlines kupi ponaddźwiękowe samoloty pasażerskie

17.08.2022

American Airlines złożyły depozyt na zakup 20 ponaddźwiękowych pasażerskich samolotów. Maszyny te są cały czas na etapie projektowania.

Nie znamy jednak szczegółów finansowych umowy pomiędzy American, a Boom Supersonic – firmą, która chce stworzyć ten rodzaj samolotu pasażerskiego American Airlines są już drugim klientem tej korporacji. Pierwszym były linie United, które zadeklarowały zakup 15 maszyn o nazwie Overture.

Dyrektor generalny Boom Blake Scholl twierdzi, że samolot jego firmy zadebiutuje w 2029 roku. Przelot na pierwszej obsługiwanej przez nie trasie, z Nowego Jorku do Londynu, kosztował będzie od 4 do 5 tys. dolarów. Czas przelotu wynosić ma około trzy i pół godziny.

Niektórzy eksperci cały czas podważają ambitne plany firmy. Tym bardziej, że firmy takie jak Boeing, przez lata czekały na zatwierdzenie swoich maszyn, czy ich modernizacji przez Federalną Administrację Lotnictwa.

Boom cały czas nie ma także ustalonego producenta silników. Prowadzi rozmowy m.in. z firmą Rolls Royce.

Program Overture ma kosztować od 6 do 8 miliardów dolarów. Cena katalogowa samolotu wynosić będzie 200 milionów dolarów.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY