New York
61°
Rain Shower
6:46 am6:48 pm EDT
16mph
88%
30.13
TueWedThu
61°F
68°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Amerykanki ofiarami molestowania seksualnego na Antarktydzie

03.09.2022

Raport sporządzony na zlecenie Krajowej Fundacji ds. Nauki (NSF) zwraca uwagę na wszechobecne molestowanie seksualne na Antarktydzie. NSF wysyła na ten kontynent każdego roku ponad 3000 osób – podało w piątek krajowe radio publiczne NPR.

Każdego roku jest tam wysyłanych ponad 3000 naukowców, pracowników i personelu wojskowego w ramach programów podlegających jurysdykcji NSF. Około jedna na trzy z nich to kobiety.

„Nie było dla mnie zaskoczeniem usłyszeć niektóre z ich opowieści. Z pewnością jest to rozczarowujące” – komentowała Roberta Marinelli, dyrektor Biura Programów Polarnych NSF w wywiadzie dla NPR, które przytacza relacje kobiet.

Jedna z nich już pierwszego dnia pobytu na Antarktydzie została ostrzeżona, aby unikać wskazanego jej budynku w stacji polarnej McMurdo NSF, „chyba że chce zostać zgwałcona”.

Inna była tak „przerażona” wszechobecnym molestowaniem seksualnym, że zaczęła nosić przy sobie młotek.

„Napaść seksualna i molestowanie seksualne są na Antarktydzie „faktem, „tak jak faktem jest, że na Antarktydzie jest zimno i wieje wiatr” – przytacza NPR wypowiedź jeszcze innej ofiary, dodając, że „pokazuje to , jak wszechobecne są przykłady molestowania i napaści na „dnie świata”.

„Molestowanie seksualne, prześladowanie i napaść na tle seksualnym są ciągłymi, nieustającymi problemami” – przyznała sama Krajowa Fundacja ds. Nauki.

Raport został w czerwcu przekazany NSF, która nadzoruje wszystkie amerykańskie operacje na Antarktydzie. Publicznie ogłoszono go w minionym tygodniu. Powstał w oparciu o ponad 80 wywiadów z różnymi osobami i grupami, a także o ankietę wśród 880 obecnych i niedawnych pracowników.

„Nie sądzę, że mam inny wybór niż sprostać inteligentnie temu wyzwaniu. (…) Mamy obowiązek zapewnić bezpieczne środowisko pracy, bezpieczeństwo w miejscu pracy i możliwości rozwoju w miejscu pracy dla każdego, kto chce przyjechać na Antarktydę” – dodała Marinelli.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY