New York
46°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
8mph
28%
30.26
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Amerykańscy instruktorzy przeszkolili już 4 tys. żołnierzy ukraińskich

01.03.2023

Ponad 4 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało już przeszkolonych przez amerykańskich instruktorów – poinformowała w środę BBC, powołując się na przedstawiciela Pentagonu gen. Douglasa Simsa.

Sims oświadczył, że szkolenia, które znacznie podniosły poziom bojowy żołnierzy ukraińskich, są prowadzone zarówno w Europie, jak i na terytorium Stanów Zjednoczonych.

W Oklahomie – jak podał – ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenia w obsłudze systemów rakietowych Patriot.

„Amerykańscy żołnierze wkrótce zakończą przygotowywać i wyposażać pierwszą ukraińską baterię systemu Patriot. Jestem przekonany, że Ukraińcy będą obsługiwać wyrzutnie Patriot tak fachowo jak swoje obecne systemy obrony przeciwlotniczej” – dodał Sims.

Tymczasem inna wysoka rangą przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander poinformowała, że Stany Zjednoczone nie znalazły żadnych dowodów na to, by broń przekazywana przez USA Ukrainie trafiała poza jej granice.

„Wręcz przeciwnie, widzimy, że ukraińskie pododdziały na pierwszej linii frontu skutecznie i codziennie korzystają w walce z przekazanego im uzbrojenia” – powiedziała Wallander.

Również Sims zaznaczył, że nie dysponuje danymi, by amerykańska broń ginęła w Ukrainie. Jak dodał, byłoby to sprzeczne z interesami Kijowa. (PAP)

mw/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY