New York
81°
Sunny
5:30 am8:14 pm EDT
6mph
29%
29.85
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Andrzej Duda: zapewniłem prezydenta Zełenskiego, że nadal będziemy wspierać Ukrainę 

05.04.2023

Zapewniłem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że nadal będziemy wspierać Ukrainę – poinformował prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z ukraińskim przywódcą. Podkreślił także, że rozmowy z Zełenskim dotyczyły m.in. bezpieczeństwa i współpracy.

Prezydent Duda podkreślił, że wizyta w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego z małżonką w innym kraju, jest pierwszą od wybuchu wojny w Ukrainie. „Cieszy mnie ogromnie i bardzo za to dziękuję, panie prezydencie, że tym pierwszym krajem, który zostaje przez państwa oficjalnie odwiedzonym, jest właśnie Polska, jest właśnie Warszawa” – zaznaczył.

Jak zauważył Duda, wizyta Zełenskiego jest krótka z oczywistych względów. „Wiemy doskonale o tym, że musi pan jak najszybciej wrócić do Kijowa, że musi pan jak najszybciej być z powrotem na swoim posterunku” – podkreślił.

„Dziękuję za to, że mogliśmy dzisiaj w szczegółach omówić i dalej będziemy jeszcze dzisiaj mówili o najważniejszych kwestiach w zakresie naszej współpracy” – mówił polski prezydent. „Tym głównym tematem były problemy bezpieczeństwa” – poinformował.

„Polska jest trzecim partnerem Ukrainy, jeżeli chodzi o wielkość wsparcia militarnego przekazywanego Ukrainie od początku rosyjskiej agresji” – podkreślił. Jak dodał, pierwsze są Stany Zjednoczone, a druga Wielka Brytania.

„To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów, to my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab, to my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy, obronić kraj, zatrzymać rosyjską agresję” – zaznaczył Duda.

Jak podkreślił, agresja Rosji nie jest tylko agresją wobec Ukrainy, ale także przeciw wolnemu światu. „Rosja chce z powrotem rozwijać swoją strefę wpływów. Dzisiaj tymi pierwszymi, którzy stawili jej twardy, zdecydowany opór, jest Ukraina. Dlatego wspieramy Ukrainę i dziękujemy wszystkim, którzy Ukrainę wspierają” – mówił prezydent. „Zapewniłem pana prezydenta (Zełenskiego), że będziemy Ukrainę wspierali nadal” – oświadczył. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Aleksandra Rebelińska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner