New York
46°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
8mph
28%
30.26
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

Apple z największym spadkiem przychodów od prawie czterech lat

03.02.2023

Apple odnotował największy spadek przychodów kwartał do kwartału od prawie czterech lat, wynika z opublikowanych przez spółkę danych za czwarty kwartał 2022 r. Jak informują media, inwestorzy są rozczarowani też wynikami firm Amazon oraz Alphabet.

Producent iPhone’a ogłosił pierwszy kwartalny spadek przychodów od prawie czterech lat. „W czwartym kwartale wiatr wiał nam w twarz” – powiedział szef Apple Tim Cook, cytowany przez dziennik „Wall Street Journal”.

Z informacji firmy wynika, iż w czwartym kwartale ubiegłego roku jej przychody spadły o 5,5 proc. do 117,2 mld dolarów i jak zauważa WSJ były one znacznie niższe niż szacunki analityków. Zysk w wysokości 30 mld dolarów był o 13,4 proc. niższy niż w poprzednim kwartale.

Media komentują, iż słabsze wyniki spółki wynikały przede wszystkim z zakłócenia łańcucha dostaw produkowanych w Chinach telefonów iPhone. Brytyjski dziennik „Financial Times” ocenia, że szczególnie uderzyło to w przychody firmy w okresie świątecznym.

Zarówno WSJ, jak i FT podkreślają rozczarowanie inwestorów wynikami innych gigantów technologicznych zza oceanu. Amazon, pomimo wzrostu obrotów o 9 proc. poniósł w ubiegłym roku stratę w wysokości 2,7 mld dolarów, natomiast przychody firmy Alphabet, czyli macierzystej spółki Google, spadły z 76 mld (2021 r.) do 63 mld dolarów w 2022 roku.

Zadowoleni mogą być natomiast akcjonariusze spółki-matki Facebooka, czyli firmy Meta. Po tym jak poinformowała ona w połowie tygodnia o tym, iż przychody w pierwszym kwartale tego roku mogą sięgnąć 28,5 mld dolarów, kurs akcji wzrósł w czwartek o 23 proc., co jak zauważa WSJ stanowi największy jednodniowy wzrost procentowy od 2013 roku.

Andrzej Pawluszek (PAP)

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY