New York
66°
Clear
5:26 am8:21 pm EDT
2mph
77%
29.97
SatSunMon
68°F
75°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Publicystyka
Warto przeczytać
Opinie i Analizy

Badanie: 10 milionów dzieci na świecie straciło rodzica lub opiekuna w wyniku COVID-19

20.09.2022

10 milionów dzieci na świecie straciło rodzica lub opiekuna w wyniku COVID-19 – wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego przez angielskich i afrykańskich naukowców. Eksperci ostrzegają, że osieroconym dzieciom częściej grozi ubóstwo, wykorzystywanie i przemoc seksualna.

Przed pandemią COVID-19 na całym świecie było około 140 milionów osieroconych dzieci.

Pierwsze, wstępne dane szacunkowe, przeprowadzone we współpracy z 13 organizacjami międzynarodowymi, wykazało, że co najmniej 1,5 miliona dzieci doświadczyło śmierci rodzica, opiekuna, lub obojga, z powodu zgonów związanych z COVID-19 w pierwszych 14 miesiącach pandemii.

W kolejnym globalnym badaniu, dzięki dostępności większej liczby danych (głównie – o nadmiarowych zgonach), udało się ustalić, że do 31 października 2021 r. minimalna liczba dzieci na świecie, osieroconych w wyniku COVID-19, wzrosła do 5,2 miliona.

W trzecim badaniu naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych i Imperial College bazowali na tej samej metodologii. Na podstawie danych WHO autorzy przeanalizowali zgony na poziomie krajowym, wskaźniki dzietności i krajowe dane dotyczące nadmiernej umieralności dostarczone przez WHO, The Economist oraz Institute for Health Metrics and Evaluation, po czym wykorzystali modelowanie matematyczne do opracowania szacunków dotyczących sieroctwa i utraty opiekunów wśród dzieci.

„Śmierć rodzica lub opiekuna naraża dzieci na zwiększone ryzyko nieszczęść przez całe życie – chyba, że otrzymają odpowiednie wsparcie na czas” – powiedziała naczelna autorka dr Susan Hillis, która była zaangażowana w badanie podczas swojej kadencji w CDC (Centers for Disease Control and Prevention), a obecnie pracuje w Oksfordzie jako przewodnicząca Globalnej Grupy Referencyjnej ds. Dzieci Dotkniętych COVID-19.

Na całym świecie dzieci, które tracą rodzica lub opiekuna, są bardziej narażone na ubóstwo, wykorzystywanie i przemoc seksualną, zakażenie wirusem HIV, problemy ze zdrowiem psychicznym i poważny stres.

„Ponad 10 milionów dzieci pozostawionych bez opiekunów przez COVID-19 stanie przed różnego rodzaju wyzwaniami. Na moim kontynencie, w Afryce, dotkniętych jest ponad 2,5 miliona dzieci, a ponieważ walczą o przetrwanie bez opiekunów, stają w obliczu zwiększonego ryzyka przemocy i wykorzystywania seksualnego. Teraz jest najlepszy czas, by pomóc tym dzieciom i ich rodzinom” – powiedział jeden z autorów badania, Joel-Pascal Ntwali N’konzi z Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych.

„Nasze odkrycia wskazują na pilną potrzebę inwestowania w plany reagowania skoncentrowane na dzieciach o największym ryzyku i w najbardziej dotkniętych lokalizacjach” – dodała prof. Lucie Cluver z Wydziału Polityki Społecznej i Interwencji Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Naukowcy są zgodni, że należy opracować globalne systemy nadzoru, aby monitorować liczbę dzieci dotkniętych śmiercią rodziców i opiekunów.

Memorandum prezydenckie Białego Domu w sprawie długoterminowych skutków COVID-19 uznało – na podstawie najnowszych danych – potrzebę wspierania dzieci pogrążonych w żałobie z powodu COVID-19 w USA.

Również Peru, Meksyk, Brazylia, Eswatini i RPA mają w planach inicjatywy legislacyjne, wspierające osierocone w wyniku COVID-19 dzieci.

Na stronie internetowej Imperial College London dostępny jest na bieżąco aktualizowany „kalkulator sieroctwa”

https://imperialcollegelondon.github.io/orphanhood_trends/?country=BRA~MEX~ZMB~ZAF~USA~GHA~GBR

Pełna treść publikacji dostępna jest na stronie JAMA Pediatrics (https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2795650) (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner