67 proc. obcokrajowców żyjących w Polsce zauważyło zmianę nastrojów społecznych wobec nich – wynika z badania Grupy Progres. 60 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu roku doświadczyło niewłaściwego zachowania ze strony Polaków. Ponad połowa osób z tej grupy myśli o wyjeździe.
Autorzy publikacji podali, że niemal 3 mln cudzoziemców z ponad 67 państw wjechało do Polski w I kwartale 2024 r, a – jak wynika z danych Straży Granicznej – w całym 2023 r. było ich ponad 14 mln.
Zwrócono uwagę, że cele przekraczania granic są różne. „W wielu przypadkach dotyczą one pracy, którą podejmują przyjezdni. Najczęściej zakładają oni, że ich migracja zarobkowa nad Wisłę będzie dłuższa niż kilka miesięcy. 39 proc. badanych obcokrajowców chce spędzić u nas 5 lat lub więcej, 21 proc. planuje pobyt trwający od 3 do 5 lat, a 13 proc. od 1 roku do 2 lat” – podano.
Zaznaczono, że 68 proc. ankietowanych nie chce żyć w Polsce samotnie i w przyszłości sprowadzi do Polski swoją rodzinę, a 32 proc. tego nie planuje.
Z badania Grupy Progres wynika, że 27 proc. ankietowanych imigrantów przyznało, że zamierza zostać w Polsce. Do tej pory – podano – taką decyzję podjęło kilkaset tysięcy osób. „Według danych GUS przez ponad pół wieku (1966-2021) na pobyt stały w Polsce zameldowało się w sumie 337 012 imigrantów. Najczęściej pochodzili oni z Europy (254 048 osób), Ameryki Płn. i Płd. (54 171 os.) oraz Azji (18 152 os.), rzadziej z Afryki (5 597 os.) i Oceanii (5 044)” – wskazano.
Jak wynika z publikacji, 67 proc. respondentów stwierdziło, że zauważyło zmiany w polskim społeczeństwie w ciągu ostatniego roku, a 33 proc. ich nie dostrzega.
„Pytani o niewłaściwe i obraźliwe zachowania przyznają, że doświadczyło ich (60 proc. respondentów) np. formie komentarzy padających wobec nich, które słyszeli w miejscach publicznych, ale też w mediach, czy czytając różne opinie wyrażane na temat ich narodowości w sieci” – czytamy.
„40 proc. deklaruje, że nie odczuło takich zachowań ze strony Polaków. Ci, których takie sytuacje dotknęły, przyznają, że były one dla nich impulsem do zastanowienia się nad dalszym pobytem w Polsce – aż 56 proc. osób z tej grupy poważnie rozważa zmianę kraju zamieszkania lub powrót do ojczyzny w najbliższej przyszłości” – zaznaczono.
Dodano, że zmianę miejsca zamieszkania nie planuje 33 proc. badanych, a 11 proc. nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Autorzy zwrócili uwagę, że „większość cudzoziemców nadal czuje się nad Wisłą bezpiecznie – przyznaje to 56 proc. badanych, odmiennego zdania jest 36 proc. ankietowanych, a 8 proc. nie ma zdania na ten temat”.
Dodano, że „osoby z grupy, która doświadcza obaw lub niepewności w codziennym życiu w Polsce i nie czuje się tu bezpiecznie, twierdzą, że wpływ na to mają zarówno niewłaściwe zachowania naszych rodaków, jak i sytuacja za wschodnią granicą – bliskość wojny zwiększa ich poczucie zagrożenia ze strony Rosji”.
Badanie Grupy Progres „Życie obcokrajowców w Polsce 2024” zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie N=1000. W drugiej połowie czerwca 2024 r. Respondentami byli pełnoletni cudzoziemcy (kobiety i mężczyźni) – pochodzący z 62 krajów – Europy, Azji, Afryki, Ameryki (północnej lub południowej) – aktywni zawodowo i mieszkający w Polsce. W ramach badania ilościowego posłużono się ankietą internetową (CAWI) oraz badaniem DAR.(PAP)
pak/ agz/