New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Badanie: ponad 80 proc. respondentów uważa, że „dom szczęśliwy” to dom własny

02.08.2023

Ponad 80 proc. respondentów uważa, że „dom szczęśliwy” to dom własny, a nie wynajmowany – wynika z opublikowanego w środę raportu Otodom. Według badanych, wymarzona nieruchomość powinna mieć też ogród lub taras, duże okna i stacjonarny internet.

Jak wskazano w raporcie pt. „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023”, szczęśliwy dom to w Polsce przede wszystkim nieruchomość, do której mamy prawo własności, a nie która jest wynajmowana. Taka, która daje poczucie autonomii i możliwość wprowadzenia zmian bez pytania o pozwolenie – uważa 80,3 proc. Polaków.

Badanie Otodom pokazało także, że 76 proc. mieszkańców Polski jest szczęśliwych w swoim miejscu zamieszkania. Jeszcze więcej (84 proc.) twierdzi, że czuje się w nim bezpiecznie, a 81 proc. lubi do swojego domu wracać. Na trzecim miejscu listy czynników wpływających na poczucie szczęścia znalazła się liczba pokoi (28 proc.), natomiast na czwartym – dostęp do stacjonarnego internetu (27 proc.) Ponadto na dobrostan w miejscu zamieszkania wpływa także dostęp do światła dziennego (26 proc.), osobna kuchnia (25 proc.), rozkład pomieszczeń (23 proc.), a także miejsce parkingowe lub garaż (20 proc.).

Dane Otodom Analytics pokazują, że myśląc o zakupie, Polacy preferują mieszkania trzypokojowe. Wskazano, że w czerwcu br. – 35 proc. wszystkich wyszukiwań mieszkań na sprzedaż w miastach powyżej 100 tys. dotyczyło właśnie takich nieruchomości. Mieszkania dwupokojowe stanowiły 23 proc. wyszukiwań, a czteropokojowe – 21 proc.

Dodano, że w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców największe zainteresowanie jest mieszkaniowami o powierzchni w przedziale 41–50 m kw. (26 proc. wyszukiwań w czerwcu 2023r.). Na drugim miejscu znajdują się mieszkania o powierzchni 31–40 m kw. (23 proc.), a tuż za nimi te o powierzchni 51–60 mkw. (19 proc.). Wskzano, że w przypadku wynajmu na pierwszym miejscu znajdują się mieszkania o powierzchni 31–40 m kw (29 proc. wyszukiwań), następnie te o powierzchni 41–50 m kw (25 proc.) oraz 21–30 m kw. (14 proc.).

„To, jakich mieszkań poszukują Polacy, zarówno w przypadku nieruchomości na sprzedaż, jak i na wynajem, nie zawsze jest tożsame z ich wymarzonym lokum. Najczęściej kluczową rolę odgrywają w tym przypadku możliwości finansowe, co przekłada sie na powierzchnię mieszkań” – skomentowała dane ekspertka Otodom Ewa Tęczak.

„Pociesza jednak, że mimo tych kompromisów, trzech na czterech mieszkańców Polski w miejscu, które wybrało na swój dom, odnajduje poczucie szczęścia” – dodała.

Raport Otodom pokazał, że, wielkość miejscowości ma niewielki wpływ na poczucie szczęścia. Jednak – jak podkreślono – najwyższy poziom ogólnego dobrostanu deklarowały osoby mieszkające w małych miastach (do 100 tys. mieszkańców), a także mieszkańcy wsi.

„Łatwy dostęp do szerokiego wachlarza usług, placówek edukacyjnych, przeciętnie wyższe zarobki czy bogata oferta kulturalna same z siebie nie podnoszą poczucia szczęścia. Znaczenie ma bowiem sposób, w jaki sami dbamy o własny dobrostan, pamiętając o jego podstawowych składowych, jak osiąganie celów czy relacje społeczne. Dom może odgrywać kluczową rolę w tym kontekście – jego położenie na mapie Polski już niekoniecznie” – podsumowano. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ mick/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner