New York
66°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
6mph
65%
30
TueWedThu
77°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Opinie i Analizy

Badanie: w Polsce osoba sprzątająca zarabia trzy razy więcej niż w Ukrainie

14.08.2022

W Polsce wynagrodzenie osób sprzątających jest trzykrotnie wyższe niż w Ukrainie, a kierowcy ciągników otrzymują prawie tyle samo – podaje agencja zatrudnienia. Ukraińskie pensje straciły na wartości przez osłabioną wojną hrywnę względem dolara, euro i złotego – dodano.

Centrum analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, specjalizującej się w zatrudnianiu cudzoziemców, porównało średnie wynagrodzenia w Ukrainie i w Polsce wśród najpopularniejszych zawodów.

„Wynagrodzenie osób sprzątających w Polsce jest trzykrotnie wyższe, niż wynagrodzenie podobnej profesji w Ukrainie, kierowcy ciągników otrzymują prawie tyle samo, a administrator systemów informatycznych może liczyć na prawie 5 tys. zł miesięcznie, czyli ponad 2,5 razy więcej niż w Ukrainie” – wynika z danych Gremi Personal.

Księgowa w Ukrainie może liczyć na ok. 1700 zł zarobków, a w Polsce – 3800 zł; prawnik może tam zarobić 1800 zł, a w naszym kraju – 4350 zł, pracownik serwisu samochodowego 2400 zł w Ukrainie i ok. 3100 zł w Polsce, a fryzjer odpowiednio ok. 2 tys. zł i 3 tys. zł.

Jak tłumaczy Anna Dzhobolda z Gremi Personal, różnica między zarobkami w obu krajach jest szczególnie teraz odczuwalna, ze względu m.in. na to, że ukraińskie pensje straciły na wartości przez spowodowane wojną osłabienie hrywny względem dolara i euro, ale również polskiego złotego. Zwróciła też uwagę na niedobór pracowników płci męskiej z Ukrainy na polskim rynku z powodu zakazu ich podróży za granicę. Oznaczać to może, że jesienią wynagrodzenia na polskim rynku pracy wzrosną – dodała.

Jej zdaniem nie jest wykluczone, że niedługo migracja typowo uchodźcza z Ukrainy uzupełni się też migracją zarobkową. „Obywatele Ukrainy, którzy nie mają obecnie zadowalającej pracy w kraju i mogą z niego wyjechać, będą szukać zatrudnienia za granicą, żeby finansowo wspierać rodziny w trudnych czasach” – wskazała.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 24 lutego br. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner