New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Bal Marszałkowski na Manhattanie

21.06.2023

„Parada Pułaskiego jest od wielu lat najważniejszą imprezą polonijną w Nowym Jorku” – stwierdził konsul Tomasz Wielgomas podczas Balu Marszałkowskiego, który odbył się 3 czerwca w audytorium parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Tegorocznym marszałkiem tej dzielnicy został Dariusz Wójcik, a tytuł Miss Polonii otrzymała Sara Praszkowicz.

To na pewno był kolejny bardzo udany Bal Marszałkowski, zorganizowany w najstarszej polskiej parafii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Dopisali zarówno goście specjalni, jak i uczestnicy, którzy do ostatniego miejsca wypełnili audytorium. Wśród nich bardzo dużą część stanowiła młodzież, która już od kilku lat chętnie bierze udział w balach marszałkowskich. Wpływ na to mają różne młodzieżowe grupy działające przy manhattańskiej parafii. Należy do niej wielu młodych ludzi, podobnie jak i osób starszych, mimo że mieszkają w innych dzielnicach, a nawet miastach. Wśród gości honorowych, prócz wspomnianego wcześniej konsula Tomasza Wielgomasa, obecni byli: Jadzia Kopala, reprezentująca Główny Komitet Parady Pułaskiego, o. Michał Czyżewski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wikariusz o. Jan Kolmaga, a także liczni biznesmeni z Pulaski Association of Business and Professional Men z prezesem Grzegorzem Frycem na czele.

Ubiegłoroczni i obecni przywódcy kontyngentu z Manhattanu wraz z gośćmi honorowymi. Od lewej: konsul Tomasz Wielgomas, Jadzia Kopala, Piotr Praszkowicz, Hania Taweel, Sara Praszkowicz i Dariusz Wójcik, o. Michał Czyżewski i o. Jan Kolmaga / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

SZARFOWANIE I KORONACJA

Część oficjalną prowadziła Alicja Rubacha, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Podziękowała uczestnikom balu za liczny udział oraz ubiegłorocznemu marszałkowi Manhattanu Piotrowi Praszkowiczowi.

„Jesteśmy ci niesamowicie wdzięczni za to, co zrobiłeś” – podkreśliła Alicja Rubacha dodając, że włożył w przygotowanie kontyngentu wiele serca i pracy. Jej opinię podzielił również o. Michał Czyżewski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, który także udzielił błogosławieństwa zebranym na sali.

Marszałek Manhattanu 2022 Piotr Praszkowicz nie krył radości z faktu, że wypełnił powierzone mu rok temu zadanie. Jak podkreślił w późniejszej rozmowie z „Nowym Dziennikiem”, udało mu się zrealizować zarówno cele postawione przez manhattański Komitet Parady Pułaskiego, jak i te, które wyznaczył sobie sam.

Alicja Rubacha, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie wyraziła słowa wdzięczności skierowane do ubiegłorocznego marszałka Manhattanu Piotra Praszkowicza / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przed ceremonią szarfowania jego następcy i koronacją Miss Polonii 2023 gratulacje ubiegłorocznemu marszałkowi złożyła także Jadzia Kopala z Głównego Komitetu Parady Pułaskiego. Zaprosiła również uczestników balu do udziału w biało-czerwonym, październikowym marszu Piątą Aleją oraz we wcześniejszym Bankiecie Marszałkowskim.

„W tym roku odbędzie się on 22 września i będzie miał miejsce w New Jersey. Gdy ja byłam głównym marszałkiem, to zorganizowaliśmy go nie w hotelu Marriott Marquis na Times Square, tylko w Venetian w Garfield, NJ, co było historycznym wydarzeniem. Ludzie byli bardzo zadowoleni, świetnie się bawili i chcieli tam znów wrócić… i w tym roku wracamy” – podkreśliła Jadzia Kopala. Przekazała także życzenia od Głównego Komitetu Parady Pułaskiego oraz tegorocznego Wielkiego Marszałka Franciszka Piwowarczyka, który nie mógł osobiście uczestniczyć w szarfowaniu tegorocznego marszałka Manhattanu Dariusza Wójcika. Jemu również złożyła gratulacje.

Szarfę marszałkowską Dariuszowi Wójcikowi (w środku) założyła Jadzia Kopala, reprezentująca Główny Komitet Parady Pułaskiego. Na zdjęciu także konsul Tomasz Wielgomas / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W części oficjalnej głos zabrał także obecny na uroczystości konsul Tomasz Wielgomas. Przedstawiciel polskich władz odczytał specjalny list przesłany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego, w którym zawarte były życzenia i gratulacje z okazji dorocznego Balu Marszałkowskiego, skierowane zarówno do o. Michała Czyżewskiego jako proboszcza parafii, w której odbywało się szarfowanie, jak i do marszałka Manhattanu 2023 Dariusza Wójcika i Miss Polonii tej dzielnicy Sary Praszkowicz oraz do osób zaangażowanych w organizację tej imprezy.

„Dziękuję (…) za wysiłek, jaki wkładacie państwo każdego dnia w przygotowania do tego święta kultury i dziedzictwa polskiego” – napisał konsul generalny.

Po przemowach odbyła się ceremonia szarfowania tegorocznych przywódców kontyngentu z Manhattanu. Szarfy, zarówno marszałkowi Dariuszowi Wójcikowi, jak i Miss Polonii Sarze Praszkowicz przekazała Jadwiga Kopala, reprezentująca Główny Komitet Parady Pułaskiego. Natomiast koronę Miss Polonii 2023 założyła jej poprzedniczka Hania Taweel. Wcześniej również w jej stronę skierowano podziękowania za piękne reprezentowanie manhattańskiej parafii na Bankiecie Marszałkowskim oraz podczas październikowej manifestacji Polonii na Piątej Alei.

„Parada Pułaskiego jest od wielu lat najważniejszą imprezą polonijną w Nowym Jorku” – stwierdził konsul Tomasz Wielgomas (w śrdoku). Na zdjęciu także marszałek Manhattanu 2023 Dariusz Wójcik (z lewej) i marszałek Manhattanu 2022 Piotr Praszkowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Hania nie kryła radości i dumy z tego faktu, bo jak powiedziała „Nowemu Dziennikowi”, oznaczało to dla niej ogromne wyróżnienie.

„Był to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłam reprezentować polską społeczność i naszą parafię na Paradzie Pułaskiego. Jestem bardzo dumna z tego powodu” – podkreśliła Miss Polonii z Manhattanu 2022. Hania Taweel dodała, że było to dla niej wydarzenie, które pozostanie w jej sercu do końca życia. Zaznaczyła również, że przekazując koronę i obowiązki tegorocznej Miss Polonii Sarze Praszkowicz jest pewna, że ona również będzie dumnie reprezentować parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie podczas wszystkich wydarzeń związanych z Paradą Pułaskiego.

Radości z nominacji Sary Praszkowicz do pełnienia funkcji Miss Polonii z Manhattanu nie krył także jej tata.

„Jestem z tego powodu bardzo dumny. Będą ją wspierał podczas przygotowań oraz w trakcie marszu Piątą Aleją” – zapewnił Piotr Praszkowicz dodając, że wraz z córką będzie chciał zachęcić jak najwięcej młodych ludzi do udziału w paradzie.

Miss Polonii z Manhattanu 2023 Sara Praszkowicz z rodzicami Dorotą i Piotrem oraz z rodzeństwem Kamilem i Kasprem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Po zakończeniu ceremonii szarfowania rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych. Zarówno uczestnicy Balu Marszałkowskiego, jak i organizatorzy byli bardzo zadowoleni z jego przebiegu. Goście zwracali uwagę zarówno na wspaniałą oprawę muzyczną i zabawę, gustowną dekorację, jak również smaczne jedzenie.

„Był to wynik naszej ciężkiej pracy, ale dzięki temu mamy teraz wielką satysfakcję, bowiem na pewno był to jeden z wielu bardzo udanych balów. Jestem przeszczęśliwa z tego powodu i wielu pozytywnych opinii naszych gości” – podkreśliła z dumą Alicja Rubacha, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Bardzo ciepło na temat wydarzenia wypowiedział się konsul Tomasz Wielgomas.

Marszałek Manhattanu 2023 Piotr Praszkowicz wraz z Miss Ridgewood 2020-21 Izą Hajder, Miss Polonii z Manhattanu 2023 Sarą Praszkowicz i Miss Polonii z Manhattanu 2022 Hanią Taweel / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Tegoroczny bal, na którym tradycyjnie wręczana jest szarfa marszałkowi dywizji z Manhattanu, był doniosłą i doskonale zorganizowaną uroczystością, której ze wszech miar trzeba pogratulować organizatorom, ponieważ jego przygotowanie na pewno kosztowało wiele wysiłku. Jeszcze więcej trudu będzie zapewne trzeba włożyć w przygotowanie samego kontyngentu do przemarszu manhattańską Piątą Aleją. Dlatego należy serdecznie podziękować wszystkim organizatorom, sympatykom i sponsorom parady, i z całego serca życzyć kolejnego sukcesu w tym roku” – stwierdził przedstawiciel polskich władz.

Tomasz Wielgomas dodał, że licząca ponad 150 lat parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika zawsze brała aktywny udział w życiu Polonii na Manhattanie i kontynuuje to do dzisiaj i ma nadzieję, że tak będzie nadal przez co najmniej kolejnych 150 lat.

Marszałek Manhattanu 2023 Dariusz Wójcik z żoną Barbarą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARSZAŁEK MANHATTANU 2023

„Początkowo byłem zaskoczony i nieco zszokowany nominacją na marszałka, ponieważ się jej nie spodziewałam. Dalej jestem troszeczkę zażenowany, bo nie przepadam za tym, żeby być na tzw. świeczniku. Zawsze stałem gdzieś z boku lub z tyłu, by nie być za bardzo w świetle reflektorów” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Dariusz Wójcik. Funkcję, którą mu powierzono, traktuje jednak bardzo poważnie i zapewnia, że wywiąże się z niej najlepiej jak potrafi.

„Skoro postawiono przede mną takie zadanie, to przyjmuję je jako obowiązek i traktuję jako kolejny krok w moim życiu” – dodał marszałek Manhattanu 2023.

Dariusz Wójcick obecnie mieszka na East Elmhurst, ale do manhattańskiej parafii należy ponad 35 lat, od momentu, kiedy przejęli ją paulini. Pochodzi z Radomia, a do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1983 roku do rodziców, którzy wraz z jego siostrą mieszkali w Nowym Jorku już od kilku lat. Wkrótce dołączyła do niego żona Barbara z córką Urszulą. Wszyscy są związani z parafią św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

– Ubiegłoroczny i tegoroczny marszałek Manhatanu z Miss Polonii z Manhattanu 2023. Od lewej: Piotr Praszkowicz, Sara Praszkowicz i Dariusz Wójcik / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Pan Dariusz od wielu lat należy do Towarzystwa im. Jezus oraz działa w służbie kościelnej. Jego żona Barbara przez wiele lat uczyła w Polskiej Szkole Dokształcającej im. o. Augustyna Kordeckiego, działającej przy tej parafii, a córka Urszula uczęszczała do tej placówki i udzielała się w kościelnym chórze młodzieżowym.

Dariusz Wójcik od ponad 45 lat pracuje jako technik dentystyczny, interesuje się sportem i dobrą muzyką. Jego największym hobby jest fotografia, z którą jest związany od lat młodzieńczych lat. W jej arkana wprowadzał go jego ojciec Zygmunt. Od wielu lat dokumentuje życie manhattańskiej parafii robiąc fotorelacje z ważnych mszy św., wydarzeń okolicznościowych, patriotycznych itp. Kilkakrotnie organizował wystawy fotograficzne w kościelnym audytorium. Ostatnia z nich dotyczyła obchodów 150-lecia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Pan Dariusz jest człowiekiem, dla którego najważniejszymi wartościami w życiu są: Bóg, rodzina i szczera przyjaźń.

Marszałek Manhattanu 2023 Dariusz Wójcik z dumą prezentował towarzyszącą mu Miss Polonii z Manhattanu Sarą Praszkowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MISS POLONII 2023

„Jestem szczęśliwa, że zostałam wybrana do pełnienia funkcji Miss Polonii z Manhattanu. To dla mnie jest wielkie wyróżnienie. Bardzo się cieszę z tego powodu i jestem niesamowicie podekscytowana, że będę reprezentowała na Piątej Alei naszą parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Już nie mogę się doczekać Parady Pułaskiego” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Sara Praszkowicz.

Tegoroczna Miss Polonii z Manhattanu ma 17 lat. Pochodzi z bardzo kochającej się rodziny. Ma dwóch braci – Kamila i Kaspra – z którymi bardzo dobrze się rozumie i chętnie spędza czas. Jej rodzice Dorota i Piotr Praszkowiczowie wpoili jej najważniejsze wartości związane z dobrem, wiarą i miłością. Sara od najmłodszych lat udziela się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie m.in. służy podczas mszy św. Ukończyła także działającą tam polską szkołę im. o. Kordeckiego.

Poza tym jest absolwentką Catholic Elementary Norte Dame Academy na Ridgewood, a obecnie kontynuuje naukę w 11 klasie w Saint Francis Preparatory High School. Po ukończeniu liceum chce kształcić się na kierunku biznesowo-menedżerskim w St. John’s University. Jej pasją jest taniec i muzyka. Przez 10 lat tańczyła w Martha’s Dance Studio, a obecnie kontynuuje takie zajęcia w szkole średniej. Od 9 lat gra również na skrzypcach.

Ubiegłoroczna i obecna Miss Polonii z Manhattanu – Hania Taweel i Sara Praszkowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner