New York
50°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
62%
29.55
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Bal Miss Polonii w Rockland

01.07.2022

W ramach przygotowań powiatu Rockland do Parady Pułaskiego odbył się Bal Miss Polonii, zorganizowany przez Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Kulturalne (PACA), działające w tym rejonie Nowego Jorku już od 40 lat.

Najmłodsi uczestnicy balu w ogrodach restauracji Bolzan

Tegoroczny Bal przeszedł do historii jako czteropokoleniowa uroczystość: najmłodszy jego uczestnik miał 2,5 roku, a najstarszy 82 lata. Przyjęcie odbyło się w niedzielę, 12 czerwca, w lokalnej restauracji Bolzano, do której przynależy również piękny ogród z altanką, co było atrakcyjne dla najmłodszych i tych, którzy chcieli porozmawiać bardziej prywatnie. Wszyscy bawili się doskonale od początku do końca uroczystości.

Zofia Rębisz, prezes PACA, witając gości z wielkim zadowoleniem skonstatowała, iż to było jej marzenie, aby dzieci i młodzież zainteresować i włączyć w polonijną działalność i ten bal jest tego najlepszym dowodem.

Swoim przybyciem uroczystość uświetnili honorowi goście: Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Marcin Luc z żoną, Jadwiga Kopala – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2020-2021, Anne i Piotr Walentowiczowie – członkowie Zarządu Głównego Komitetu Parady Pułaskiego, Julie Baran – Miss Polonii z Ridgewood 2022 i Izabele Hajder – Miss Polonii 2020-2021. Funkcję mistrza ceremonii pełniła Renata Omelańczuk – wiceprezes PACA.

Insygnia marszałkowskie powiatu Rockland w roku 2022 otrzymał Wojciech Świętek, biznesmen, prezes Olimpic C&P Inc., który wraz żoną Marzeną od wielu już lat charytatywnie pracuje dla polonijnego środowiska.

Rodzinne zdjęcie (od lewej): Martyna Brooks – była Miss Polonii 2006, Kristina Brooks – Mała Miss Polonii 2022, Maria Białek – Marszałek Parady Pułaskiego 2017

Tradycyjnie bal rozpoczął się polonezem, który poprowadził tegoroczny Marszałek Wojciech Świętek wraz Marzanną Bożek –marszałkiem 2020 roku.

Już po raz trzeci Rockland wybrało Juniora Marszałka na Paradę Pułaskiego – w tym roku zaszczytu tego dostąpił 14-letni Sebastian Śliwecki, syn Donaty i Grzegorza z Tomkins Cove, NY. Sebastian jest harcerzem, członkiem drużyny pływackiej, absolwentem Młodzieży Akademii Policyjnej, przedstawicielem Młodzieżowego Sądu. Jego pasją jest historia. Jest bardzo dumny z polskiego pochodzenia i dlatego jego harcerski beret zdobi polski orzeł.

Miss Polonii Rockland 2022 została Oliwia Bednarski, lat 16. Oliwia jest uczennicą szkoły średniej, uwielbia sport, a szczególnie pływanie i narty. Od najmłodszych lat bierze udział w polonijnych wydarzeniach. Jest dumna, że będzie reprezentować Rockland na Paradzie Pułaskiego. Jej rodzice Aneta i Piotr Bednarscy to znani polonijni społecznicy w Rockland.

Ludmiła Kruczyński z małą księżniczką Madeline Sterk

Junior Miss Polonii Rockland 2022 została Maya Cios, lat 15. Maya urodziła się w USA, jest córką Renaty i Jacka Ciosów z Bayside, NY. Od najmłodszych lat uczęszcza do polskiej szkoły, bardzo ceni sobie polskie pochodzenie i tradycje. Czuje się zaszczycona nominacją Junior Miss Rockland.

Małe Miss Polonia powiatu Rockland 2022 roku to:

Laura Such (7 lat) – córka Joanny i Wojciecha z Pearl River, NY. Laura każdego roku odwiedza kraj swoich rodziców – Polskę. Ma „artystyczną duszę”, przez pięć lat należała do kółka artystycznego przy polskiej szkole na Maspeth. Lubi także tańczyć, już ponad sześć lat rozwija swoje taneczne umiejętności na lekcjach tańca, od czwartego roku życia bierze lekcje gry na pianinie. W amerykańskiej szkole została zakwalifikowana do programu dla utalentowanych i uzdolnionych uczniów.

Kristina Brooks – (7 lat) należy do trzeciej generacji, którzy za wolontariat na rzecz Polonii otrzymali szarfy i tytuły z okazji Parady Pułaskiego. Jej mama Martyna Białek-Brooks to była Miss Polonii 2006 z Rockland, babcia Maria Białek była marszałkiem z Rockland w 2017 roku. Rodzinne tradycje i ogromne zaangażowanie w działalność społeczną to atmosfera, w jakiej rośnie Kristina. Już jako dwuletnia dziewczynka maszerowała w pięknym, krakowskim stroju na 5 Alei podczas Parady Pułaskiego.

Warto podkreślić, że oprawę muzyczną balu znakomicie opracował i przygotował, i to dla każdej grupy wiekowej, DJ Mark.

OPR. ELŻBIETA POPŁAWSKA

ZDJĘCIA: ARCH. PACA

Tagi Polonia miss

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner