New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
8mph
95%
29.36
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Sport
Polonia

Bal piłkarzy w Perth Amboy

04.03.2023
Zawodnicy z działaczami ZPKP i gośćmi z Polski po wręczeniu pucharów FOTO: RYSZARD DZIEDZIC

W Sali Kryształowej Zjednoczenia Polaków w Ameryce odbył się w sobotę, 18 lutego, X Bal drużyny oldboyów ZPA Perth Amboy.

Wojciech Ziębowicz

Drużyna ta powstała z inicjatywy Zdzisława Wirskiego 1994 roku. Od roku 2014 zespół przejął jego długoletni asystent Karol Kaczmarski, który funkcję tę sprawuje do dziś. Od kilku lat pomagają mu Mirosław Klisiewicz i Tomasz Wielowski.

Drużyna ZPA w ostatnich 10 latach aż 9 razy zdobywała Mistrzostwo Ligi Central State Frendship Over 40, a tylko jeden raz była druga. Od roku 2012 organizowany jest w okresie karnawału doroczny Bal Oldboys ZPA. Tegoroczny odznaczył się największą frekwencją w historii, jak stwierdził prezes Karol Kaczmarski. Częścią kulminacyjną każdego balu jest podziękowanie wszystkim zawodnikom za grę w drużynie, które wygłosił prezes Karol Kaczmarski. Potem Wojciech Ziębowicz przypomniał krótko bogatą historię drużyny ZPA.

Założył ją w 1979 r. świeżo przybyły z Polski emigrant Stanisław Wielowski, który prowadził ją 26 lat – do momentu wyjazdu na Florydę. Drużyna ZPA zaliczała się do najlepszych na Wschodnim Wybrzeżu w kategorii Open.

Grało w niej wielu ligowych wybitnych piłkarzy z Polski. Działacze z Perth Amboy złotymi zgłoskami zapisali się w historii Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich. Śp. Zbigniew Żelazowski był 11 lat prezesem, a Stanisław Wielowski osiem.

Od blisko 30 lat z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem działa społecznie kierowniczka ds. imprez Bożenna Żelazowska. Gdy ZPKP powstał w 1989 r., to trenerem reprezentacji młodzieżowej do lat 23 był trener ZPA śp. Wiesław Ostrzycki, a sekretarzem generalnym przez 6 lat była jego żona Lucyna. Obecnie od wielu lat aktywnie w zarządzie ZPKP działają Karol Kaczmarski oraz Artur Pluta – podkreślił współzałożyciel ZPKP Wojciech Ziębowicz.

Karol Kaczmarski następnie poprosił obecnych na balu przedstawicieli Ruchu Chorzów – Stanisława Gawendę, Marka Latosa i byłego reprezentanta Polski Mariusza Śrutwę – aby wraz z prezesem ZPKP-PASA Piotrem Gołąbkiem wręczyli puchary piłkarzom ZPA za bardzo udany rok 2022.

Barw ZPA Soccer Club w roku 2022 bronili:

Kamil Kucharczyk, Karol Kaczmarski, Łukasz Woyton, Kazimierz Pawelczyk, Tomek Hryniewiecki, Marek Midura, Dominik Kon, Mirosław Klisiewicz, Piotr Leyman, Tomasz Kalinowski, Grzegorz Calka, Rafał Pacholak, Jerzy Cieśla, Marek Kramarski, Piotr Nyc, Marek Popławski, Marek Myśliński, Tomasz Michno, Tomasz Grabski, Adam Cieśla, Miro Tavel, Marek Jakiel, Eugeniusz Sewastjanik, Tomasz Wielowski, Tomasz Wachowicz, Grzegorz Orbik, Piotr Duda.

*

Jak co roku, na balu sportowca ZPA wszyscy znakomicie się bawili. Podczas jednej z przerw tanecznych odbyła się licytacja koszulki reprezentacji Polski z autografem Roberta Lewandowskiego. Trafiła do Grzegorza Łukomskiego, który wylicytował ją za 3600 dol. Zadowoleni piłkarze Zjednoczenia Polaków w Ameryce o godz. 3 rano wracali do domów, aby już o godzinie 12:30 w hali sportowej w Clifton, NJ, rozpocząć rywalizacje w XVII Memoriale Kazimierza Górskiego.

Trzeba podkreślić, że w drużynie Oldboy ZPA wszyscy piłkarze ukończyli 40. rok życia, a są i tacy, którzy mają skończone 50, a nawet 60 lat. Trudno było się spodziewać, że mistrzowie LCSF odniosą sukces w tegorocznym turnieju, ale wszyscy się na turniej stawili i grali z wielką ambicją i poświęceniem.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner