New York
50°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
62%
29.55
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Bal z celem stypendialnym

29.01.2023
Uśmiech nie znikał z twarzy uczestniczek balu przez cały wieczór / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

To na pewno była jedna z największych polonijnych imprez tegorocznego karnawału. Bal Młodzieży 2023 frekwencją zaskoczył nie tylko zaproszonych gości, ale również organizatorów. W jego drugiej edycji, która odbyła się w sobotę, 14 stycznia, w The Legacy Castle w Pompton Plains, NJ, uczestniczyło 350 osób. Mimo że imprezie towarzyszyło hasło „Winter Wonderland”, to na sali balowej panowała bardzo gorąca atmosfera.

„Młodzież jest naszą przyszłością” – to zdanie można było najczęściej usłyszeć w wypowiedziach uczestników balu zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Młodzieży. Padało podczas indywidualnych rozmów, jak i przemówień wygłoszonych w części oficjalnej, którą prowadził prezes tej organizacji Jakub Staniewski. Przywitał on wszystkich zebranych na sali i przedstawił gości. Zaprezentował również zarząd Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz przybliżył cel i strukturę działalności tej organizacji.  Podziękował również sponsorom za okazane wsparcie.

Część oficjalną balu prowadził Jakub Staniewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Krótkie przemówienia wygłosili też m.in. konsul generalny Adrian Kubicki oraz Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Kazimierz Piwowarczyk, reprezentujący również Radę Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, będącej głównym sponsorem Balu Młodzieży. Głos zabrali także Zbigniew Solarz i Paweł Pachacz, dyrektorzy Centrum Polsko-Słowiańskiego, organizacji, która ufundowała na loterię fantową bilet lotniczy do Polski. Po trwającej niespełna 30 minut części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do północy. Dzięki dobrej muzyce, którą prezentował DJ Kamil, parkiet cały czas był wypełniony do ostatniego miejsca. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy imprezy byli zadowoleni z jej przebiegu i podkreślali, że na pewno spełniła ich oczekiwania.

Parkiet przez cały wieczór był wypełniony do ostatniego miejsca / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

POZYTYWNE WRAŻENIA

Niezwykle ciepło na temat Balu Młodzieży – w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” – wypowiadali się goście honorowi.

„Bardzo się cieszę, że idea balów studenckich powraca i się rozwija” – podkreślił konsul generalny Adrian Kubicki przekazując organizatorom gratulacje związane z przygotowaniem tej pięknej i licznej imprezy. Do całego studenckiego stowarzyszenia skierował też słowa uznania za to, że potrafiło skupić w swoich szeregach ogromną liczbę młodych ludzi. Przedstawiciel polskich władz dodał też, że szkoda, iż jest tak mało organizacji zrzeszających młodzież, ponieważ potencjał w niej drzemiący jest bardzo duży.

Konsul generalny Adrian Kubicki wygłosił krótkie przemówienie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Gratuluję Polskiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, że jest w stanie zgromadzić wokół siebie tyle młodych osób, które na co dzień mają wiele ciekawych rzeczy do robienia. Jak widać, spotkania z innymi rówieśnikami polskiego pochodzenia są dla nich atrakcyjne, co świadczy również o tym, że jest w nich polska cząstka, która odgrywa ważną rolę w ich życiu. Z kolei naszym (ludzi dorosłych) zadaniem jest, żeby tę iskrę zamienić w potężny płomień, dlatego że jesteśmy w pewnym sensie na krawędzi zmian, i powinniśmy na poważnie zacząć myśleć, w jaki sposób oraz komu przekazać tzw. pałeczkę aktywnego działania i liderowania w rozmaitych polskich organizacjach i inicjatywach. Właśnie na takich balach jak dzisiaj widać wielu kandydatów, którzy mogliby być zaangażowani w takie działanie” – stwierdził Adrian Kubcki.

Konsul generalny dodał, że młodzi są również naturalnymi ambasadorami Polski, ponieważ nikt ich do wspierania naszego kraju, poczucia bycia Polakiem czy też kultywowania tradycji i dziedzictwa narodowego nie zmusza, robią to z potrzeby swojego serca.

„Ta młodzież, znająca realia funkcjonowania Stanów Zjednoczonych i świata oraz posiadająca w sobie polski komponent, jest naszą najlepszą inwestycją. Dlatego dla mnie jako konsula bardzo ważnym jest pojawienie się w miejscu, w którym są młodzi ludzie, żeby przekonać ich, że to co, robią, oraz że się stowarzyszają wśród swoich polskich kolegów i dbają o polskie dziedzictwo, jest bardzo słuszne i potrzebne” – zaznaczył Adrian Kubicki.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 Kazimierz Piwowarczyk wyraził nadzieję, że wszyscy uczestnicy Balu Młodzieży pojawią się 1 października na Paradzie Pułaskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Również Franciszek Piwowarczyk podkreślał pozytywne wrażenia i opine na temat Balu Młodzieży.

„Od momentu wyboru na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2023 prawie co tydzień uczestniczę w różnych imprezach i uroczystościach, ale muszę stwierdzić, że dzisiejszy bal jest wyjątkowy. Ta młodzież jest naszą przyszłością, i myślę, że tych 350 studentów to nasi przyszli liderzy. Jestem pod wielkim wrażeniem i cieszę się, że biorę udział w tym wydarzeniu” – powiedział Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2023 reprezentujący również Radę Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Dodał też – o czym wspominał również w swoim przemówieniu – że ma nadzieję, iż wszyscy uczestnicy Balu Młodzieży nie tylko tak licznie pojawią się 1 października na Paradzie Pułaskiego, ale również przyprowadzą na Piątą Aleję wielu swoich znajomych. 

Wśród uczestników Balu Młodzieży nie zabrakło gości reprezentujących różne polonijne organizacje / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

IDEA BALU

Głównym celem Balu Młodzieży jest ustanowienie funduszu stypendialnego dla studentów. Poza tym jego zadaniem jest integracja polonijnego środowiska młodzieżowego oraz umożliwienie poznania organizacji wspierających jego inicjatywy.

„Bal Młodzieży po raz pierwszy zorganizowaliśmy w zeszłym roku, ale stanowi on kontynuację Balu Stypendysty prowadzonego od 1997 roku przez Organizację Studentów Polskich” – podkreśla Jakub Staniewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dodaje, że każda tego typu impreza przybliża ich do ogłoszenia konkursu stypendialnego oraz wręczenia pierwszych stypendiów dla najlepszych polonijnych studentów.

Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodą Polonię w wieku od 15 do 30 lat / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Myślę, że w przyszłym roku fundusz ten zostanie już dostatecznie uzupełniony, żebyśmy przy okazji kolejnego balu mogli ogłosić oficjalne stypendium i tak jak za dawnych czasów ponownie wręczać je młodym ludziom” – wyjaśnia nasz rozmówca. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży zwraca też uwagę, że tego typu imprezy służą promocji młodych ludzi, ich inicjatyw oraz dają możliwość poznania się i nawiązania współpracy z profesjonalistami.

W Balu Młodzieży uczestniczyło 350 osób / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Dla nas ważne jest też to, żeby organizacje polonijne zobaczyły, że w młodzieży drzemią ogromne pokłady energii i siły, że są to osoby zmotywowane do działania i chcą się udzielać. Dzięki tej inicjatywie oraz integracji środowiska możemy poprzez różne programy wspólnie angażować się w Polonii, działać dla niej i zapewnić jej przyszłość, bo – jak wiemy – młodzież jest przyszłością nie tylko Polonii, ale i świata” – stwierdził Jakub Staniewski. Mając to na uwadze organizacja, którą reprezentuje, skupia nie tylko studentów, ale również młodzież licealną, żeby jak najszybciej zaszczepić w nich aktywność w polonijnym środowisku oraz chęć do identyfikowana się z nim. Polskie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodzież w wieku od 15 do 30 lat.

Uczestnicy balu chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle specjalnej fotograficznej ścianki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Chcemy przez to zachęcić młodzież do wstępowania do naszej organizacji, i to w momencie, gdy jeszcze uczęszcza do polonijnych szkół, oraz spowodować, żeby ich działania w Polonii nie kończyły się na zdanej maturze, tylko były kontynuowane w trakcie studiów, a po ich ukończeniu, żeby wydawały owoce związane z ich inicjatywami i przedsięwzięciami. Stąd ten szeroki przedział wiekowy” – wyjaśnia szef Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Obecnie organizacja liczy 2500 członków, wśród których są młodzi ludzie reprezentujący Polonię z różnych krajów.

Uczestnikom Balu Młodzieży dopisywały wyśmienite humory / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Nasze stowarzyszenie nie jest tylko nowojorską organizacją, ale zrzesza młodą Polonię z całego świata. Dwa lata temu w Konsulacie Generalnym w Chicago zainaugurowaliśmy działalność naszego oddziału, który coraz bardziej się rozwija. Chcemy, żeby młodzież polonijna nie zapomniała o Polsce i – jak wspominałem wcześniej – aby jej polskość nie zakończyła się wraz ze zdaniem matury” – podkreślił na zakończenie Jakub Staniewski.

Autor tekstu i zdjęć: WOJTEK MAŚLANKA

Dziewczyny chętnie pozowały do zdjęć / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner