New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Sport
Polonia

Bal z ikonami sportu

15.10.2022
Anita Włodarczyk i i Jacek Wszoła kroili pięknego torta, a Andrzej Krygowski zdawał relację, jak to krojenie wyglądało ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W eleganckiej restauracji The Grand w Totowa, NJ, w sobotę, 8 października, odbył się Bal Sportu 2022. Jego organizatorem była znana Polonii organizacja sportowa Polish American Sports Association (PASA). Specjalnymi gośćmi balu byli wybitni polscy sportowcy: Anita Włodarczyk i Jacek Wszoła.

Janusz M. Szlechta

Bal rozpoczął się godziną koktajlową, podczas której można było delektować się wspaniałymi zakąskami. Dla spragnionych, panie w barze serwowały wino bądź drinki.

Potem odbyło się uroczyste otwarcie balu. Zgodnie z tradycją fachowo poprowadził go prezes PASA Andrzej Krygowski. Powitał gości, a wśród nich ikony polskiego sportu – Anitę Włodarczyk i Jacka Wszołę.

Anita Włodarczyk dziękuje za zaproszenie na bal, obok stoją Andrzej Krygowski i Jacek Wszoła

Prowadzący krótko opowiedział o działalności organizacji oraz o związanych z nią ludziach. Podziękował też specjalnym gościom. „Jest nam niezmiernie miło, Anito i Jacku, że jesteście z nami. Wspaniale reprezentujecie polski sport, jesteśmy z was dumni. Pamiętamy wspaniały skok Jacka w Montrealu. Anicie życzymy, aby przyszłoroczne mistrzostwa świata oraz najbliższe igrzyska olimpijskie przyniosły jej kolejne złote medale” – powiedział Andrzej Krygowski.

Anita Włodarczyk jest 3-krotną mistrzynią olimpijską i 4-krotną mistrzynią świata w rzucie młotem. Pierwszy złoty medal zdobyła podczas Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. Kolejne złote medale zdobyła w 2016 roku w Rio de Janeiro oraz w 2020 w Tokio. Mistrzostwo świata zdobywała w 2009, 2013, 2015 oraz 2017 roku.

Uczestnicy balu podczas jego oficjalnego otwarcia zaśpiewali hymny polski i amerykański 

Jacek Wszoła specjalizował się w skoku wzwyż. Podczas Igrzysk Olimpijskich 1976 w Montrealu w Kanadzie zdobył złoty medal, a cztery lata później w Moskwie – srebrny. W obu występach poprawiał rekord igrzysk. Był też halowym mistrzem Europy oraz złotym medalistą uniwersjady.

Wśród gości balu byli też: Derek Amstead – burmistrz miasta Linden, NJ, oraz radny Barry E. Javick. 22 maja 2022 roku PASA po raz pierwszy zorganizowała w Linden (a po raz siódmy w ogóle) bieg Polonia 5K Run. Andrzej Krygowski wyraził nadzieję, że bieg ten będzie się odbywał w Linden w kolejnych latach. Burmistrz Amstead zapewnił, że władze miasta są otwarte i pomogą w organizacji biegów.

Barbara Zawłocka (pierwsza z lewej) i Rita Kotyński (druga z lewej) wręczyły pamiątkowe odznaki PASA burmistrzowi miasta Linden Derekowi Amsteadowi, radnemu Linden Barry‘emu E. Javickowi, Jackowi Wszole i Anicie Włodarczyk

Ważnym wydarzeniem podczas balu było wręczenie odznaczeń osobom, które czynnie uprawiały sport i wiele pracy włożyły w propagowanie sportu wśród Polonii. Złote Odznaki Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymali: Mirosław Krajewski, Bożena Niebrzydowska, Stanisław Górak, Tomasz Augustyniak i Jan Wilczewski. Z kolei pamiątkowe odznaki PASA otrzymali: burmistrz Linden Derek Amstead oraz radny Barry E. Javick, a także Anita Włodarczyk i Jacek Wszoła. Odznaki te wręczały panie: Barbara Zawłocka – menedżerka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, oddział w Linden, NJ, oraz Rita Kotyński – menedżerka oddziału w Garfield, NJ.

Przy dobrej muzyce wszyscy dobrze się bawili

Ludzie przybywają na bal, żeby… się pobawić, dlatego ważne jest, aby był dobry zespół, który porwie muzyką. Tym razem na parkiet porwał wszystkich DJ Vox Polonia Piotr Dziób, a na skrzypcach grał Aleksy Zawistowski. Grali świetne polskie przeboje sprzed lat, disco polo, ale też fajną muzykę do tańca. Dobrze się słuchało takiej muzyki i dobrze się tańczyło. Żal było schodzić z parkietu.

„Mam jeszcze okres wakacyjny po kontuzji, więc postanowiłam zrobić rodakom niespodziankę i przylecieć do Nowego Jorku. O moim przylocie wiedziały tylko dwie osoby. Chętnie przylatuję do USA, bo dobrze się tutaj czuję wśród wspaniałej Polonii – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Anita Włodarczyk. – Mój pobyt w USA jest bardzo udany. Uczestniczyłam w dwóch wspaniałych imprezach: Paradzie Pułaskiego i Balu Mistrzów Sportu. Na paradzie byłam już po raz czwarty. Po raz pierwszy zostałam zaproszona na bal przez PASA w roku 2016. Jest to superstowarzyszenie, superludzie. Bal jest też wspaniały. Mam tu dużo znajomych, fajnie się w tym gronie czuję. Mam nadzieję, że to nie jest mój ostatni bal z Polonią“ – podkreśliła pani Anita.

Jan Wilczewski (z lewej) i Anita Włodarczyk prowadzili loterię, a Andrzej Krygowski czytał wylosowane numery. Do wygrania
były m.in. ciekawe książki dotyczące sportu

Niewątpliwą atrakcją balu była loteria fantowa. Bilety losowali Anita Włodarczyk i Jan Wilczewski, a szczęśliwe numery ogłaszał Andrzej Krygowski. Pierwszym szczęśliwcem okazał się Mirosław Krajewski, który otrzymał z rąk Anity Włodarczyk koszulkę Kamila Stocha, z podpisami całej polskiej drużyny, w której skakał podczas Pucharu Świata w 2019 roku na skoczni w Wiśle. Do wygrania było wiele ciekawych książek, między innymi: „Na olimpijskim szlaku – Tokio 2020“, „Historia polskiego łyżwiarstwa szybkiego“ oraz „Najszybszy strażak świata“ autorstwa Zbigniewa Bródki. Główną wygraną był wspaniały rower. Jego właścicielem został Paweł Taraska.

Paweł Taraska wygrał na loterii rower

„Byłem na dwóch wspaniałych wydarzeniach: na Paradzie Pułaskiego na 5 Alei i na Balu Sportu. Bardzo cenię to, co robią różne polonijne stowarzyszenia na całym świecie, przede wszystkim w obszarze wspierania polskich sportowców. Widać to było na niedawnym turnieju tenisowym US Open w Nowym Jorku, którego zwyciężczynią została Iga Świątek. Od początku miała ogromne wsparcie polskich kibiców. To jest bardzo ważne dla sportowców – powiedział „Nowemu Dziennikowi“ Jacek Wszoła. – Każdy bal ma swoją specyfikę. Część z tych nagród, które były do wygrania na loterii – książki, koszulki i inne drobiazgi – przywozłem z Polski. Miałem dużą frajdę, kiedy widziałem, jak cieszą się osoby, które wylosowały te nagrody. Te książki zostały wydrukowane w niewielkiej ilości, na przykład „Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020“, więc ich posiadanie to jest naprawde szczęście. Dzisiaj już nie skaczę wzwyż, nie jestem też trenerem, ale nie rozstałem się ze sportem. Organizuję różne wydarzenia sportowe, biorę udział w programach, które promują sport wśród dzieci i młodzieży, a także wśród seniorów. Ponadto jestem komentatorem lekkiej atletyki w TV Polsat. W ubiegłym roku komentowałem wydarzenia w lekkiej atletyce podczas igrzysk w Tokio, bo były wyjątkowe dla nas, Polaków. Nasi sportowcy zdobyli tyle złotych medali, że była to uczta dla kibiców. Przy okazji pragnę pozdrowić Czytelników „Nowego Dziennika“ – dodał Jacek Wszoła.

*

Głównym sponsorem tegorocznego Balu Sportu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Zapewne dlatego na bal przybyła liczna delegacja Unii.

Piękna delegacja Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, głównego sponsora, na balu

Centrum Polsko-Słowiańskie na Greenpoincie reprezentowali: prezes Marian Żak z żoną Małgorzatą i sekretarz Bożena Konkiel.

Jacek Wszoła z paniami z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

*

Ostatni Bal Sportu zorganizowany przez PASA odbył się w 2018 roku w restauracji Royal Manor w Garfield, NJ, a jego specjalnym gościem był Adam Małysz. Więcej informacji o Polish American Sports Association (PASA) i wydarzeniach organizowanych przez to stowarzyszenie można znaleźć na stronie  www.pasaus.org.

Wspólne zdjęcie tych, którzy dotrwali do końca balu

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner