New York
39°
Cloudy
7:00 am5:19 pm EST
2mph
70%
29.96
TueWedThu
45°F
52°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Prawo i Finanse

Bank Światowy zaaprobował kolejne 610 mln dolarów na pomoc dla Ukrainy

20.12.2022

Bank Światowy poinformował we wtorek, że zaaprobował kolejny pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 610 mln dolarów. Obejmuje on 500 mln USD kredytu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) gwarantowanego przez Wielką Brytanię, a pozostałe środki mają wesprzeć ukraińską służbę zdrowia.

W piątek Bank Światowy ogłosił, że utworzył międzynarodowy fundusz powierniczy, którego celem jest wsparcie rządu Ukrainy.

Wśród ofiarodawców Funduszu Powierniczego na rzecz Pomocy Humanitarnej, Odbudowy i Reform na Ukrainie (URTF) znalazły się Szwajcaria, Austria, Islandia, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja, które przekazały początkowo 250 mln dolarów. Kanada i Japonia również zadeklarowały wsparcie dla URTF. Oczekuje się, że do grupy darczyńców dołączą inne kraje.

Fundusz zapewni koordynację finansowania i mechanizm wsparcia, aby pomóc rządowi ukraińskiemu w utrzymaniu zdolności administracyjnych, świadczeniu usług, przeprowadzeniu działań pomocowych oraz zaplanowaniu i wdrożeniu programu odbudowy i reform na Ukrainie. Fundusz zapewni również środki na kluczowe prace doradcze i analityczne w zakresie pomocy i odbudowy – poinformował bank.

Do tej pory Bank Światowy uruchomił 18 mld dolarów w ramach finansowania kryzysowego dla ludności Ukrainy. Ponad 13 mld dolarów zostało już wypłacone. (PAP)

fit/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY