New York
70°
Sunny
6:39 am7:20 pm EDT
12mph
47%
29.39
SunMonTue
52°F
61°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

BBC: wizyta Bidena w Kijowie to symbol w niemal hollywoodzkim stylu

20.02.2023

Poniedziałkowa wizyta przywódcy USA w Kijowie nie miała wymiaru politycznego, bo nie tak dawno prezydent Joe Biden widział się w Waszyngtonie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; wizyta była starannie wyreżyserowanym symbolem w hollywoodzkim stylu – ocenia rosyjska redakcja BBC.

Portal przypomina, że Biden i Zełenski spotkali się w stolicy USA w grudniu 2022 roku i od tego czasu „raczej nie pojawiły się zasadniczo nowe tematy”, które musieliby omówić. Wobec tego – zdaniem komentatora BBC – pojawienie się prezydenta USA w Kijowie to „czysty, starannie wyreżyserowany, praktycznie hollywoodzki symbolizm”.

„Joe Biden przybywa do Kijowa, który wojska rosyjskie rok temu chciały zająć w trzy dni. Przybywa w dniu (rocznicy) śmierci Niebiańskiej Sotni – aktywistów Majdanu, którzy opowiadali się za europejską drogą rozwoju Ukrainy. W ten sposób amerykański prezydent dowodzi, iż nie boi się ataków rosyjskich na +ośrodki podejmowania decyzji+ (do takich uderzeń nawołują propagandziści rosyjscy-PAP)” – ocenia BBC w komentarzu.

„Jest to też oczywiście +pozdrowienie+ dla Władimira Putina przed jego orędziem do Zgromadzenia Federalnego (obu izb parlamentu Rosji-PAP), coś w rodzaju – powiedz wszystkim jeszcze raz, że +specjalna operacja wojskowa idzie zgodnie z planem+, a my się pośmiejemy” – dodaje publicysta.

Zauważa następnie, że „według danych BBC grafik zaczynającej się jutro wizyty Bidena w Polsce był specjalnie zaplanowany w ten sposób, by jego przemówienie na głównym placu Warszawy zaczęło się już po zakończeniu orędzia Putina”. Tak więc – podkreśla BBC – „symboliczny zaoczny dialog przywódców USA i Rosji będzie kontynuowany” we wtorek.

„Z trudem można sobie wyobrazić, co mógłby choćby teoretycznie ogłosić jutro Władimir Putin, by w jakikolwiek sposób przebić +efekt wow+, który powstał na początku europejskiego tournee Joe Bidena” – podsumowuje BBC. (PAP)

awl/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne