New York
50°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
62%
29.55
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Polska

Benedykt XVI był człowiekiem bliskim Janowi Pawłowi II i Polsce

31.12.2022

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski powiedział PAP, że zmarły w sobotę emerytowany papież Benedykt XVI był człowiekiem bliskim św. Janowi Pawłowi II i Polsce. Przypomniał, że Joseph Ratzinger protestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

W rozmowie z PAP ambasador Kwiatkowski podkreślił: „To smutny dzień, w którym żegnamy wielkiego człowieka. Ojciec Święty Benedykt XVI to z jednej strony wybitny teolog, człowiek bliski Janowi Pawłowi II, ale to też człowiek, który często odwiedzał Polskę jeszcze, gdy był kardynałem”.

„A potem pamiętamy o jego podróży do Polski w 2006 roku, o jego pielgrzymce, która była też tak planowana i realizowana, że była to wizyta śladami Jana Pawła II. Pamiętamy także o tym, że on wspierał Polskę jeszcze jako arcybiskup Monachium. Dobrym przykładem tego jest to, że protestował przeciwko wprowadzeniu przez reżim komunistyczny stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. Wtedy wziął udział w procesji czy też w manifestacji sprzeciwu wobec tego, co działo się w Polsce”- dodał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Zaznaczył następnie: „wizyta Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku, spotkania ze świętej pamięci prezydentem Lechem Kaczyńskim to wydarzenia, które my, Polacy pamiętamy. Dzisiaj żegnamy emerytowanego papieża, teologa, który był też bliski Polsce”.

„Dzień jego odejścia jest też dniem symbolicznym, jest pierwsza oktawa Świąt Bożego Narodzenia, uroczystość świętego Sylwestra. Dla osób wierzących ten moment odejścia do Domu Ojca jest znaczący”- powiedział Adam Kwiatkowski.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner