New York
75°
Clear
5:46 am8:18 pm EDT
3mph
85%
30.05
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Biały Dom: Rosja ma problem ze zgromadzeniem sił potrzebnych do osiągnięcia celów

22.07.2022

Rosja mierzy się ze znaczącymi trudnościami, by zgromadzić siły potrzebne do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie, a różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem – powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, zwycięstwo Ukrainy i Zachodu może zmienić kalkulacje Chin względem inwazji na Tajwan.

„Mamy obecnie sytuację, w której Rosja zmaga się ze znaczącymi trudnościami w zgromadzeniu tego rodzaju siły potrzebnej, by osiągnąć swoje cele – które fundamentalnie się nie zmieniły – ale przepaść między ich zdolnościami i celami Putina zwiększa się z każdym mijającym miesiącem” – powiedział Sullivan podczas konferencji Aspen Security Forum w stanie Kolorado.

Doradca prezydenta USA przyznał, że Rosja spisuje się gorzej niż przewidywały to amerykańskie służby wywiadowcze i stwierdził, że jest to zasługa zarówno bohaterstwa Ukraińców, jak i wsparcia USA i Zachodu. Dodał, że choć rozumie krytykę Ukraińców na temat ilości i szybkości dostaw broni, to USA muszą w tym procesie uwzględniać m.in. czynniki takie jak zdolności Ukraińców do absorbcji i utrzymania nowoczesnych systemów oraz odpowiedniego wyszkolenia z ich używania. Dodał też, że prezydent Biden wykluczył przekazanie Ukrainie pocisków ATACMS – najdłuższego zasięgu rakiet do systemów HIMARS – bo jednym z kluczowych celów jest też „zapewnienie, że nie znajdziemy się w sytuacji, która zaprowadzi nas do III wojny światowej”.

Sullivan odniósł się też do tego, jak wojna na Ukrainie wpłynie na chińskie intencje wobec podporządkowania sobie Tajwanu. Doradca powiedział, że Pekin z pewnością wyciągnie wnioski z tej wojny, ale to samo robi również Tajwan.

„Wyciągają wnioski na temat mobilizacji obywateli i obrony terytorialnej. Wyciągają wnioski na temat wojny informacyjnej i jak przygotować przestrzeń informacyjną (…) i bardzo szybko nad tym pracują” – powiedział Sullivan.

Przedstawiciel Białego Domu dodał też, że wbrew podawanej przez Pekin narracji o nieuchronności zastąpienia przez Chiny Ameryki jako największego supermocarstwa i regresu USA, Pekin zmaga się z poważnymi trudnościami gospodarczymi i „istnieją poważne wątpliwości na temat jaką dokładnie przyjmie trajektorię w przyszłości”.

„To jest coś, co kraje blisko i daleko od Chin muszą uwzględnić” – ocenił Sullivan.

Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner