New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
4mph
47%
29.96
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Technologie

Biały Dom rozmawia z Elonem Muskiem o łączności przez Starlink dla opozycji w Iranie

21.10.2022

Biały Dom prowadzi rozmowy z Elonem Muskiem w sprawie zapewnienia opozycji w Iranie łączności internetowej poprzez należący do jego firmy SpaceX system sieci satelitarnej Starlink – podał w piątek CNN.

W Iranie dochodzi do poważnych zakłóceń łączności internetowej, ponieważ tamtejszy reżim stara się ograniczyć możliwość kontynuowania protestów, które wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności.

We wrześniu resort finansów USA oznajmił, że można dostarczyć do Iranu sprzęt satelitarny, pozwalający na zagwarantowanie łączności internetowej, sugerując, że firma, która się tego podejmie, nie będzie musiała posiadać licencji na działanie w tym kraju – podaje Reuters.

Sekretarz stanu Antony Blinken napisał wówczas na Twitterze, że USA podjęły kroki, by zapewnić Irańczykom „wolność w internecie i swobodny przepływ informacji”.

Musk zareagował na tego tweeta i obiecał aktywować system Starlink w Iranie – pisze Reuters. Na razie jednak ani Biały Dom, ani SpaceX nie odpowiedziały na prośby agencji o skomentowanie tej informacji.

Protesty w Iranie trwają od połowy września; wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu „nieodpowiedniego nakrycia głowy” kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu; według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy.

Jak podkreśla Associated Press, demonstracje te są najpoważniejszym wyzwaniem dla reżimu od fali protestów i zamieszek, jaka przeszła przez kraj w 2009 roku. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner