New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
4mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

Biden: nasze zobowiązanie, by chronić Amerykę przed kolejnym atakiem terrorystycznym, jest bezterminowe

11.09.2022

Nasze zobowiązanie, by chronić Amerykę przed kolejnym atakiem terrorystycznym, jest bezterminowe – oświadczył w niedzielę prezydent USA Joe Biden przed Pentagonem podczas uroczystości upamiętniającej ofiary zamachów terrorystycznych w Waszyngtonie i Nowym Jorku z 11 września 2001 r.

epa10177805 President Joe Biden delivers remarks to honor and remember the victims on the 21st anniversary of the 9/11 attacks at the Pentagon in Arlington, Virginia, USA, 11 September 2022. The 21st anniversary of the worst terrorist attack on US soil is being observed at several locations in the United States. EPA/Leigh Vogel / POOL Dostawca: PAP/EPA.

„Tego lata, nasze siły przeprowadziły atak na (Ajmana) Zawahirego, człowieka który był zastępcą bin Ladena 11 września i który (potem) był liderem Al-Kaidy, bo nie spoczywamy, nie zapominamy, nie poddajemy się” – powiedział Biden.

Jak dodał, choć przywódca Al-Kaidy nigdy już nie zagrozi Ameryce, to zobowiązanie, by nie dopuścić do kolejnego ataku na Stany Zjednoczone „nie ma końca”.

epa10177512 First responders observe the playing of the United States national anthem and a national flag being unfurled around dawn before an observance ceremony for the 21st anniversary of the 9/11 attacks, at the Pentagon in Arlington, Virginia, USA, 11 September 2022. The 21st anniversary of the worst terrorist attack on US soil is being observed at several locations in the United States. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

„To co zostało zniszczone, odbudowaliśmy. Naprawiliśmy to, co było zagrożone, wzmocniliśmy to, co zostało zaatakowane. Nasz niezłomny duch nigdy się nie zachwiał” – zauważył prezydent.

W swojej mowie wspomniał też o kondolencjach brytyjskiej królowej Elżbiety II, złożonych po atakach na Pentagon i World Trade Center, w których napisała że „cierpienie to cena, którą musimy zapłacić za miłość”.

Uroczystości upamiętniające 21. rocznicę zamachów odbywają się w niedzielę w trzech miejscach, gdzie rozbiły się samoloty porwane przez zamachowców z Al-Kaidy. W Nowym Jorku w wydarzeniach uczestniczy wiceprezydent Kamala Harris, zaś w Shanksville w Pensylwanii – Pierwsza Dama Jill Biden.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00