New York
59°
Cloudy
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
49%
30.04
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Biden ogłosi zwolnienie dodatkowych 15 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej

19.10.2022

Prezydent Joe Biden oglosi w środę skierowanie na rynek dodatkowych 15 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej USA w ramach odpowiedzi na zapowiedziane przez kraje OPEC+ ograniczenie wydobycia tego surowca – ujawniły we wtorek źródła w Białym Domu. Biden ma również zapowiedzieć możliwość dalszych takich posunięć.

Według funkcjonariuszy administracji wysokiej rangi, którzy zastrzegli sobie anonimowość i na których powołuje się Associated Press, Biden przedstawi plan tych posunięć w środę.

Prezydent ogłosił już w marcu br. zwolnienie 180 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej w ciągu kolejnych 6 miesięcy. AP zauważa, że w konsekwencji ta rezerwa spadła do najniższego poziomu od 1984 r.

Zdaniem administracji zwiększy się ona dzięki wzrostowi krajowego wydobycia. Obecnie ta rezerwa wynosi – według AP – ok. 400 mln baryłek.

Wspomniane źródła ujawniły, że Biden zapali „zielone światło” dla dalszych zwolnień ropy z rezerwy strategicznej jeszcze przed zimą aby zahamować wzrost cen tego surowca. Ujawniły też, że rząd USA zamierza uzupełnić rezerwę strategiczną kiedy ceny ropy nie będą przekraczać, lub będą niższe niż 67-72 dolarów za baryłkę.

Oczekuje się, jak twierdzą źródła, że prezydent powtórzy krytykę pod adresem koncernów naftowych za ich zbyt wysokie dochody – jego zdaniem – podkreślając, że potępienie społeczne powinno być dla nich ważnejsze niż zyski akcjonariuszy. (PAP)

jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner