New York
66°
Fair
5:26 am8:21 pm EDT
6mph
74%
29.96
SatSunMon
68°F
73°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Bieg w Central Parku z polskimi flagami

27.11.2022
Pamiątkowe zdjęcie uczestników biegu przed pomnikiem Króla Jagiełły ZDJĘCIA: TERESA MYŚLIWIEC

Polonijni biegacze z klubów 3RunPL i Polska Running Team, a także inni sympatycy aktywnego trybu życia, zebrali się przed pomnikiem Króla Władysława Jagiełły, aby na sportowo świętować 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to już piąty z kolei Bieg Niepodległości.

Małgorzata Wilk

W związku z tym, że bieg organizowany jest w drugą niedzielę listopada, czyli tydzień po Maratonie Nowojorskim, często się zdarza, że również maratończycy, którzy przyjechali z Polski i zostali, aby poznać bliżej Nowy Jork, uczestniczą w tym biegu. W tym roku był z nami Marcin Soszka – najszybszy Polak w Maratonie Nowojorskim. 

Zgromadzeni przed pomnikiem Króla Jagiełły uczestnicy wydarzenia zostali powitani przez organizatora biegu Pawła Myśliwca z Polska Running Team oraz konsula RP w Nowym Jorku Mateusza Dębowicza. 

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku (od prawej): wicekonsul Mateusz Dębowicz,
Marta Gmura i Ewa Nowacka

O godzinie 11:11, która symbolizuje datę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1918 roku, po latach zaborów, odśpiewano hymn Polski i biegacze wyruszyli z polskimi flagami do biegu dookoła parku Centralnego. 

Do wyboru były dwa dystanse: 5 i 10 kilometrów. Biegacze bardziej zaawansowani wybrali dłuższy dystans, natomiast 5 km można było pokonać w wolniejszym tempie albo maszerując. Nowością tegorocznej edycji było to, że każdy uczestnik biegł z biało-czerwoną flagą, dzięki czemu biegacze byli bardziej widoczni i wzbudzali niemałe zainteresowanie nowojorskich spacerowiczów. 

Grupa biegaczy kończy bieg na dystansie 10 km. Na czele (od lewej): Paweł Myśliwiec – prezes
Polska Running Team, Marcin Mrówka – prezes klubu 3RunPL, i Rafał Gilarski z 3RunPL

Konsul Mateusz Dębowicz, który również uczestniczył w biegu, podkreślał, że bieg z polską flagą w takim miejscu jak Central Park, to bardzo ciekawa forma propagowania naszej polskości w Nowym Jorku, która oprócz wymiaru patriotycznego ma również czysto sportowy i rekreacyjny charakter.

Grupę biegaczy prowadzi Piotr Chrobok z 3RunPL

Paweł Myśliwiec zaznaczył natomiast, że każda edycja tego biegu jest inna, mimo że trasa jest ta sama. Po pierwsze – w tym roku byliśmy bardzie widoczni dzięki temu, że biegliśmy z dużymi polskimi flagami i to wzbudzało zainteresowanie nowojorczyków. Często pytali, z jakiej okazji jest ten bieg i co świętujemy. Wielu przyznawało się do polskich korzeni. A po drugie – w świetle toczącej się wojny na Ukrainie wielu przechodniów dziękowało nam, jako Polakom, za nasze zaangażowanie i pomoc na rzecz naszego walczącego sąsiada. 

Po zakończonym biegu uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle pomnika Króla Władysława Jagiełły. 

Biegacze przed pomnikiem: czwarty od lewej – wicekonsul Mateusz Dębowicz, pierwszy z prawej – organizator
biegu Paweł Myśliwiec

„Kolejna, szósta, edycja Biegu Niepodległości odbędzie się już za rok, w drugą niedzielę listopada o godzinie 11.11 i już teraz na ten bieg wszystkich zapraszam” – powiedział na zakończenie Paweł Myśliwiec.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner