New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
10mph
94%
29.37
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

Biotechnolodzy wyhodowali mieszki włosowe

27.10.2022

Biotechnolodzy z Japonii w laboratoryjnej hodowli zdołali otrzymać w pełni działające, mysie mieszki włosowe. Dokonanie może otworzyć drogę do regeneracyjnych terapii łysienia, a także testowania leków i badania zaburzeń wzrostu włosów.

Dobra wiadomość dla osób, które mają kłopoty z łysieniem. Zespół badaczy z Yokohama National University zdołał wyhodować mieszki włosowe.

Ich powstawanie w czasie rozwoju organizmu było badane już od kilku dekad, ale nie udało się dotąd odtworzyć go w sztucznych warunkach.

W ostatnim czasie jednak dokonywały się kolejne sukcesy w tworzeniu tzw. organoidów – miniaturowych modeli różnych narządów. Takie struktury służą m.in. do badań chorób, potencjalnych terapii oraz rozwoju narządów.

„Organoidy stały się obiecującym narzędziem dla zrozumienia mechanizmu tworzenia mieszków włosowych in vitro” – wyjaśnia prof. Tatsuto Kageyama, autor pracy opublikowanej w magazynie „Science Advances”.

Badacze wykorzystali dwa rodzaje mysich, macierzystych komórek embrionalnych umieszczonych na specjalnym podłożu sterującym ich wzrostem. Prawie ze 100 proc. wydajnością rozwijały się z nich mieszki włosowe z łodygami włosów.

Naukowcy dodali do nich jeszcze substancję, która stymuluje rozwój komórek tworzących pigment (melanocytów), co nadało zalążkom włosów barwę.

W kolejnym kroku wszczepili wyhodowane mieszki do skóry myszy, uzyskując kolejne cykle wzrostu włosów.

Dokonanie z czasem może przynieść wymierne korzyści wielu ludziom. Badacze wyjaśniają, że stworzone przez nich mieszki pozwolą na lepsze badanie leków pobudzających wzrost włosów, a nawet na regenerację utraconych mieszków.

Oprócz tego zdobyta wiedza pomoże w badaniach rozwoju innych organów.

Japoński zespół zapowiada już kolejny, kluczowy krok.

„W następnym etapie chcemy wykorzystać komórki ludzkie oraz pracować nad lekami i metodami z zakresu medycyny regeneracyjnej” – mówi prof. Junji Fukuda, jeden z badaczy.

Więcej informacji: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add4603 (PAP)

Marek Matacz

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner