New York
63°
Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
10mph
83%
29.49
SunMonTue
52°F
59°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Świat

Bloomberg: USA chcą przekazywać 1,5 mld dolarów miesięcznie Ukrainie, namawiają UE do podobnej pomocy

03.10.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przekazywać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 miliarda dolarów miesięcznie w okresie wojny z Rosją i namawiają europejskich sojuszników do podobnej pomocy finansowej – przekazała agencja Bloomberga za anonimowymi źródłami.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena prowadziła w ostatnich dniach rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej w tej sprawie. Sojusznicy rozmawiają o wprowadzeniu mechanizmu regularnej pomocy dla ukraińskiej gospodarki w miarę przeciągania się wojny – przekazało źródło Bloomberga, cytowane w niedzielę. Przedstawiciele UE zostali ostrzeżeni, że w amerykańskim Kongresie pojawią się żądania związane z długoterminowym wsparciem i większym podziałem obciążeń finansowych między sojuszników Ukrainy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyliczył, że Ukraina potrzebuje wsparcia w wysokości ok. 5 mld dolarów miesięcznie, aby pokryć wydatki na usługi podstawowe w kraju i utrzymać gospodarkę przy życiu. Ukraiński minister finansów Serhij Marczenko przekazał, że w zeszłym miesiącu jego kraj otrzymał ok. 2 mld dolarów pomocy finansowej; w sierpniu wyniosła ona 4,7 mld USD.

Unijni przywódcy mają rozmawiać w tym tygodniu na szczycie w Czechach o potrzebach finansowych Kijowa, jakie w projekcie budżetowym UE na 2023 rok określono na 38 mld dolarów. Dyplomatom przygotowującym spotkanie przywódców przekazano w zeszłym tygodniu, że oczekiwany poziom finansowania z krajów europejskich będzie na podobnym poziomie, co 1,5 mld dolarów miesięcznie, które są gotowe przekazywać Stany Zjednoczone – powiedziało źródło Bloomberga.

W pierwszej połowie roku UE przekazała Ukrainie 1,2 mld euro pożyczki oraz kolejne miliardy euro na pokrycie kosztów dostaw broni i długoterminowych reform politycznych. Unia chce także prowadzić rozmowy na temat powojennej odbudowy Ukrainy, jednak Kijów ma obecnie znacznie pilniejsze potrzeby – przekazały źródła amerykańskiej agencji. (PAP)

kjm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne