New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Prawo i Finanse

Boeing zaoferował Polsce kupno nowoczesnych myśliwców F-15EX

07.09.2023

Koncern Boeing przedstawił w czwartek, podczas kieleckich targów przemysłu obronnego, najnowszą wersję myśliwca F-15, F-15EX Eagle II, oferując zakup maszyn polskim siłom zbrojnym. Według firmy Polska jest zainteresowana tym samolotem.

Jak poinformował w komunikacie amerykański koncern, wielozadaniowy myśliwiec został zaprezentowany podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jako „potencjalny” zakup w ramach programu Foreign Military Sales Pentagonu.

„Zainteresowanie Polski F-15EX potwierdza jej oddanie na rzecz gotowości i skuteczności swoich sił zbrojnych” – powiedział Tim Flood, dyrektor koncernu na Europę i Ameryki. Przedstawiciel firmy stwierdził, że zaletą oferty koncernu jest m.in. interoperacyjność i stosunkowo niska cena oraz „mocny plan przemysłowy, który wsparłby cel Polski dotyczący rozwoju niezależnych zdolności obronnych”.

F-15EX to najnowsza wersja samolotu F-15, będącego w produkcji od ponad 40 lat. Według Boeinga nowy wariant maszyny jest najnowocześniejszym i najbardziej zdolnym myśliwcem wielozadaniowym i zawiera m.in. nowy system walki radioelektronicznej, szklany cyfrowy kokpit i zdolności do przenoszenia broni hipersonicznej.

Jak dotąd na zakup tych samolotów zdecydowało się osiem krajów. W służbie Sił Powietrznych USA ma być docelowo 104 F-15EX, które zastąpią starsze wersje myśliwców. (PAP)

osk/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner