New York
82°
Sunny
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
68%
30.07
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać
Opinie i Analizy

Bolesne miesiączkowanie — poznaj kilka możliwych przyczyn!

05.07.2023

Bolesne miesiączkowanie, znane również jako dysmenorrhea, jest dolegliwością często doświadczaną przez wiele kobiet w wieku rozrodczym. Jest to stan, w którym występują silne bóle brzucha i/lub pleców podczas menstruacji, często towarzyszące innym nieprzyjemnym objawom, takim jak nudności, bóle głowy czy zmęczenie.

Bolesne miesiączkowanie, znane również jako dysmenorrhea, jest dolegliwością często doświadczaną przez wiele kobiet w wieku rozrodczym. Jest to stan, w którym występują silne bóle brzucha i/lub pleców podczas menstruacji, często towarzyszące innym nieprzyjemnym objawom, takim jak nudności, bóle głowy czy zmęczenie. Istnieje wiele możliwych przyczyn bolesnego miesiączkowania, np. hormonalne zmiany w organizmie, endometrioza czy nowotwór. Jakie są czynniki ryzyka występowania bolesnego miesiączkowania? W jaki sposób zdiagnozować przyczynę tej uciążliwej dolegliwości? Odpowiadamy!

Czynniki ryzyka występowania bolesnych miesiączek

Różne czynniki ryzyka mają istotny wpływ na częstość występowania bolesnego miesiączkowania. Należą do nich:

· wiek poniżej 30 lat,

· brak potomstwa,

· dłuższe cykle menstruacyjne,

· spożywanie alkoholu,

· palenie tytoniu (zarówno aktualne, jak i w przeszłości),

· wcześniejsze pojawienie się pierwszej miesiączki (przed 12. rokiem życia),

· utrata masy ciała (BMI poniżej 20),

· długotrwałe i obfite krwawienia menstruacyjne,

· niska aktywność fizyczna.

Bolesne miesiączkowanie pierwotne

Pierwotne bolesne miesiączkowanie nie wynika z żadnych nieprawidłowości w narządach rozrodczych kobiety i występuje w krótkim okresie (do 12 miesięcy) od pierwszej miesiączki. Wiele nastolatek doświadcza pierwszych bolesnych miesiączek w ciągu dwóch lat od pojawienia się pierwszej menstruacji. Ważne jest, że te dolegliwości nasilają się wraz z wiekiem, zwykle do około 27. roku życia, a czasem znacząco łagodnieją po porodzie. Co więcej, takim skurczom zazwyczaj towarzyszą różne objawy ogólnoustrojowe, np. ból pleców, ból głowy, czy też nudności.

Bolesne miesiączkowanie wtórne

Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania jest wynikiem obecności choroby w organizmie kobiety. Choć nie zawsze jest bezpośrednio związany z układem rozrodczym, często pacjentki doświadczają przewlekłego stanu zapalnego, który prowadzi do powstawania niebezpiecznych zrostów pomiędzy narządami miednicy mniejszej. Wtórny zespół bolesnego miesiączkowania jest zatem zaburzeniem patologicznym, które wymaga odpowiedniej diagnozy i terapii. Do najczęstszych chorób prowadzących do wtórnego zespołu bolesnego miesiączkowania należą:

· endometrioza,

· polipy macicy,

· mięśniaki macicy,

· niektóre choroby jelit,

· infekcje intymne,

· zapalenie miednicy mniejszej i związane z tym powikłania,

· nowotwory,

· wady anatomiczne narządów rozrodczych (np. niedorozwój macicy),

· stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Identyfikacja tych chorób jest istotna dla ustalenia przyczyny wtórnego zespołu bolesnego miesiączkowania i dostosowania odpowiedniego leczenia.

Jak zdiagnozować przyczynę bolesnych miesiączek?

Diagnoza przyczyny bolesnych miesiączek wymaga holistycznego podejścia i współpracy między pacjentką a lekarzem. Podczas oceny lekarz może przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby poznać historię menstruacji, objawy towarzyszące bólom oraz inne czynniki ryzyka. Bardzo pomocne w dostarczeniu istotnych informacji jest badanie ginekologiczne.

Dodatkowo lekarz może zalecić wykonanie badań diagnostycznych, takich jak:

· badania krwi — w celu oceny poziomu hormonów,

· badanie obrazowe (np. USG) — w celu identyfikacji ewentualnych zmian strukturalnych w narządach rozrodczych,

· laparoskopię — umożliwiającą szczegółowe zbadanie narządów wewnętrznych, np. sprawdzenie prawidłowości budowy macicy lub jajowodów.

Co ważne, w przypadku podejrzenia konkretnych stanów chorobowych, np. endometriozy lub mięśniaków macicy może być konieczne przeprowadzenie specjalistycznego badania diagnostycznego.

Jak radzić sobie z bolesnym miesiączkowaniem?

Leczenie bolesnego miesiączkowania często rozpoczyna się od zastosowania wybranych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jako leków pierwszego wyboru. Innymi metodami mającymi na celu złagodzenie objawów i poprawę jakości życia w czasie menstruacji są:

· Leki rozkurczowe, na przykład drotaweryna, mogą pomóc w rozluźnieniu skurczów mięśni macicy i złagodzeniu bólu.

· Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułki antykoncepcyjne, wkładki dopochwowe, może pomóc w regulacji hormonalnej i zmniejszeniu nasilenia bolesnych miesiączek.

· Zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i unikanie żywności wysokoprzetworzonej, może mieć pozytywny wpływ na układ hormonalny i redukcję bólu menstruacyjnego.

· Fizjoterapia, w tym ćwiczenia rozciągające, masaż i terapia ciepłem, mogą przynieść ulgę w przypadku bolesnego miesiączkowania poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego i złagodzenie bólu.

Nie należy bagatelizować bolesnych miesiączek, bez względu na wytrzymałość kobiety. Doświadczanie nieprzyjemnych objawów, ograniczenie aktywności fizycznej i ogólne utrudnienie funkcjonowania mogą wskazywać na obecność patologicznych zmian w organizmie. Tego typu dolegliwości mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami, np. ryzykiem niepłodności. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn bolesnych menstruacji i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Bibliografia:

1. Stefanowicz E., Bolesne miesiączkowanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/263497,bolesne-miesiaczkowanie [dostęp online: 30.06.2023]

2. Nagy H, Khan MAB. Dysmenorrhea. [Updated 2022 Jul 18]. In: StatPearls, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560834/ [dostęp online: 30.06.2023]

3. Myszko O, Al-Husayni N, Talib HJ. Painful Periods in the Adolescent Girl. Pediatr Ann. 2020 Apr 1;49(4):e176-e182. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32275762/ [dostęp online: 30.06.2023

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner