New York
55°
Sunny
6:04 am7:44 pm EDT
10mph
41%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Turystyka

Branża hotelarska: Ferie zimowe okazały się lepsze od prognoz

18.03.2024

Ferie zimowe okazały się dla hoteli lepsze od prognoz; w lutym br. ich wyniki poprawiły się wobec stycznia, ale były słabsze od tych za luty 2023 r. – poinformowała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Dane o rezerwacjach na marzec wskazują na ożywienie w hotelach biznesowych – dodała.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) powołując się na wyniki najnowszej ankiety zaznaczyła w poniedziałkowej informacji, że dane dotyczące przyjętych rezerwacji na marzec wskazują na ożywienie w hotelach biznesowych przy jednoczesnym spadku w obiektach wypoczynkowych. Według Izby jest to spowodowane kalendarzem, czyli końcem ferii zimowych i początkiem powrotu klientów biznesowych do hoteli.

„Wyniki hoteli w lutym były na lepszym poziomie niż w styczniu, ale jednak słabszym od uzyskanych w lutym 2023 roku (…). Badanie pokazuje, że ferie zimowe okazały się lepsze od prognoz branży” – wskazano.

Z odpowiedzi ankietowanych przez Izbę hoteli wynika, że w lutym obiektów z frekwencją poniżej 30 proc. było 18 proc. (14 pp. mniej niż w styczniu), a obłożenie powyżej 50 proc. zanotowało 47 proc. (17 pp. więcej niż w styczniu), w tym 14 proc. obiektów powyżej 70 proc. (6 pp. więcej niż miesiąc temu).

„Dzięki kontynuacji ferii w lutym, hotele wypoczynkowe mogły się cieszyć względnie dobrymi wynikami i lepszymi niż w styczniu: blisko połowa hoteli (48 proc.) przekroczyła frekwencję 50 proc., w tym 16 proc. z obłożeniem powyżej 70 proc. Frekwencję poniżej 30 proc. zanotowała z kolei 1/5 hoteli” – wyjaśniła Izba.

Zgodnie z komunikatem hotele biznesowe poprawiły obłożenie o kilkanaście pp. – 42 proc. uzyskało obłożenie powyżej 50 proc., w tym 22 proc. powyżej 70 proc. To wyniki lepsze niż w styczniu, o 17-18 pp. Frekwencji 30 proc. nie osiągnęło 18 proc. hoteli.

Izba zauważyła, że dla ponad połowy hoteli (52 proc.) frekwencja pogorszyła się w stosunku do lutego ubiegłego roku, w tym 1/3 obiektów zanotowała obniżenie o mniej niż 10 pp. 35 proc. obiektów poprawiło obłożenie w stosunku do lutego ub.r., z najliczniejszą grupą 28 proc. hoteli z frekwencją wyższą do 10 pp. Obłożenie na tych samych poziomach co w roku ubiegłym uzyskało 13 proc. obiektów. Zastrzeżono, że dane różniły się w podziale na hotele biznesowe i wypoczynkowe, na korzyść tych pierwszych.

„W lutym goście zagraniczni stanowili średnio dla całej grupy ankietowanych 27 proc. W hotelach biznesowych wskaźnik ten wyniósł 29 proc. a w wypoczynkowych 20 proc.” – dodano.

Izba przekazała, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, w lutym średnie ceny rosły rok do roku, ale tempo tych wzrostów wyhamowało i wyniki są bardzo zbliżone do danych ze stycznia. Odpowiedzi wskazują, że 59 proc. hoteli podniosło ceny w stosunku do lutego 2023 r., w tym prawie połowa (48 proc.) odnotowała wzrost do 10 proc. Natomiast 41 proc. hoteli uzyskało ceny na poziomie zeszłego roku lub niższe.

Ankietę przeprowadzono w dniach od 5 do 11 marca; wzięło w niej udział 115 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach. (PAP)

mmu/ pad/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner