New York
36°
Cloudy
7:06 am4:28 pm EST
8mph
66%
30.03
FriSatSun
48°F
54°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Brazylia: Ponad 1200 prawicowych radykałów zatrzymanych przez żandarmerię po niedzielnym ataku na państwowe budynki

09.01.2023

Żandarmeria wojskowa zatrzymała w poniedziałek rano ponad 1200 radykalnych zwolenników b. prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro, podejrzanych o udział w niedzielnym ataku na państwowe instytucje w Brasilii, stolicy kraju.

Jak podała żandarmeria, zatrzymane osoby znajdowały się na koczowisku w stolicy, gdzie od soboty prowadziły protest w pobliżu najważniejszych urzędów państwowych.

Według służb państwowych większość zatrzymanych wzięła udział w szturmie na główne instytucje państwa w Brasilii, demolując m.in. siedziby parlamentu, prezydenta i sądu najwyższego.

Podczas poniedziałkowego zatrzymania większość zwolenników b. prezydenta Bolsonaro nie stawiała oporu.

Wcześniej policja podawała, że w stolicy po niedzielnych zamieszkach zatrzymano około 300 osób. Zablokowano też wyjazd kilkudziesięciu autokarów, którymi do stolicy przybyły w sobotę tysiące zwolenników Bolsonaro.

Z informacji służb medycznych stanu federalnego wynika, że w zamieszkach wywołanych przez prawicowych radykałów w stolicy rannych zostało około 50 osób.

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, przebywający obecnie w USA, skrytykował w niedzielę wieczorem atak na urzędy państwowe. Zaznaczył jednak, że podobnych działań miała dopuszczać się lewica w 2013 i 2017 r.

Według osób z kręgu Bolsonaro były szef państwa powinien wrócić do kraju do końca stycznia br.

Marcin Zatyka (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00