New York
81°
Sunny
5:30 am8:14 pm EDT
6mph
29%
29.85
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Bruce Willis cierpi na demencję

16.02.2023

Prawie rok po tym, jak aktor Bruce Willis wycofał się z aktywności zawodowej z powodu afazji, która cechuje się utratą zdolności językowych na skutek uszkodzenia mózgu, jego rodzina poinformowała, że aktor cierpi na formę demencji, nazywaną otępieniem czołowo-skroniowym.

„Od czasu ogłoszenia diagnozy afazji Bruce’a wiosną 2022 roku, stan Bruce’a postępował i obecnie mamy bardziej szczegółową diagnozę: otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD). Niestety, wyzwania związane z komunikacją są tylko jednym z objawów choroby, z którą zmaga się Bruce. Chociaż jest to bolesne, to ulga, że w końcu mamy jasną diagnozę” – poinformowała w czwartek na Instagramie rodzina aktora.

„Obecnie nie ma żadnych metod leczenia tej choroby, to rzeczywistość, która mamy nadzieję, że może się zmienić w nadchodzących latach. W miarę postępów stanu Bruce’a mamy nadzieję, że każda uwaga mediów może być skupiona na rzucaniu światła na tę chorobę, która potrzebuje znacznie większej świadomości i badań” – dodano w oświadczeniu.

67-letni Willis zadebiutował w roku 1977 na Broadwayu w sztuce „Heaven and Earth”. Na wielkim ekranie pojawił się po raz pierwszy w roku 1980 w obrazie „Pierwszy śmiertelny grzech”. Następnie występował w latach 1985 – 1989 w popularnym serialu telewizyjnym „Na wariackich papierach”. Prawdziwy przełom nastąpił po filmie „Szklana pułapka”, który uczynił go międzynarodową gwiazdą.

Kolejne role m.in. w kolejnych sequelach „Szklanej pułapki”, „Ze śmiercią jej do twarzy”, „Pulp Fiction”, „12 małp”, „Piąty element”, „Armageddon”, „Szósty zmysł, „Sin City: Miasto grzechu”, „Split” czy „Glass” utwierdziły jego status etatowego twardziela Hollywood.

W 1987 roku został nagrodzony Złotym Globem (za film „Na wariackich papierach”) i nagrodami Emmy – w 1987 roku („Na wariackich papierach”) i 2000 roku („Przyjaciele”).(PAP)

mma/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner