New York
52°
Mostly Cloudy
6:55 am7:09 pm EDT
5mph
37%
30.37
ThuFriSat
63°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

Burmistrz Chicago wezwała mieszkańców do pomocy imigrantom wysyłanym z Teksasu

06.09.2022

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot zaaapelowała w poniedziałek do mieszkańców miasta o wsparcie dla imigrantów wysyłanych przymusowo z Teksasu. W niedzielę przybył do Chicago ich kolejny transport.

Telewizja ABC nadala w poniedziałek wypowiedź Xanat Sobrevillę, przedstawicielkę Zorganizowanych Społeczności Przeciwko Deportacjom (OCAD), która stwierdziła, że wśród grupy 50 przybyłych, głównie Wenezuelczyków, były dzieci w wieku od 2 do 12 lat.

„Wolontariusze z kilku miejskich organizacji non-profit byli na miejscu, aby pomóc w tłumaczeniu. (…) Powiedzieli, że tylko 38 z 50 osób zostało zabranych do schroniska. Zdecydowana większość z nich to rodziny” – relacjonowała ABC. Jak dodała niektórych mieli odebrać krewni, a część zamierzała jechać do New Jersey.

Od środy z Teksasu do Chicago przybyło 125 migrantów, głównie z Wenezueli. Wyekspediował ich autobusami gubernator Teksasu Greg Abbott który od kwietnia rozpoczął akcję wysyłania imigrantów do Nowego Jorku i Waszyngtonu. Dotychczas przyjęły one ok. 8 tys. azylantów.

„Teksas będzie wciąż zapewniał ulgę naszym małym, przepełnionym miasteczkom granicznym wysyłając autobusy z migrantami do miast, które chwalą się usługami zapewniającymi im opiekę” – tweetowało w niedzielę biuro Abbotta.

„Nie powinniśmy być zmuszani do zgadywania. Jeśli nie chcecie, aby ci ludzie zostali w Teksasie, to współpracujecie z miastami, zanim umieścicie ich w autobusach, abyśmy mogli się przygotować do zapewnienia im schronienia” – nawoływała Lightfoot.

ABC informuje o koordynowaniu działań miasta, hrabstwa i stanu Illinois, aby nowo przybyłych przenieść ze schronisk do przejściowych mieszkań. Padają wezwania o delegowanie wolontariuszy i przekazywanie imigrantom ubrań, odzieży, artykułów higienicznych itp.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY