New York
48°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
15mph
60%
29.6
SunMonTue
72°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Były podinspektor NYPD skazany za „słomiane darowizny” na kampanię Adamsa

04.04.2024

Były wysoki rangą funkcjonariusz NYPD został skazany na 200 godzin prac społecznych w związku z organizacją schematu tzw. straw donations na rzecz kampanii burmistrza Erica Adamsa z 2021 roku. Mężczyzna wykorzystywał krewnych i znajomych do zwiększenia własnego limitu darowizn, aby wspomóc Adamsa – którego znał ze służby – w wyścigu o fotel włodarza Nowego Jorku.

Dwyane Montgomery został skazany na 200 godzin prac społecznych oraz zakazano mu organizowania zbiórek w celach politycznych lub zabiegania o darowizny na cele polityczne przez następny rok – przekazało Biuro Prokuratora Manhattanu Alvina Bragga.

Były podinspektor NYPD przyznał się w lutym do organizacji w spisku dotyczącym kampanii burmistrza Erica Adamsa w 2021 roku. 64-letni Montgomery był jedną z sześciu osób, które wykorzystywały tzw. słomianych darczyńców, aby zmaksymalizować swoje wkłady finansowe w wyścig Adamsa, który ostatecznie okazał się zwycięski.

Akt oskarżenia w tej sprawie nie dotyczył samego burmistrza.

Według prokuratorów sam tylko Montgomery w latach 2020-2021 zorganizował przeszło dwa tuziny słomianych darowizn. Były policjant pomagał również organizować zbiórki pieniędzy dla burmistrza.

Adams przyznał jako były kapitan NYPD, że zna Montgomery’ego z czasów służby, ale zaprzeczył, jakoby jego sztab miał jakąkolwiek wiedzę o jego działaniach.

W ramach osobnego śledztwa agenci FBI zarekwirowali prywatne telefony oraz iPada, należące do burmistrza Erica Adamsa w związku z podejrzeniami współpracy z rządem Turcji w celu nielegalnego pozyskania funduszy na kampanię ze źródeł zagranicznych. FBI przeprowadziło wówczas naloty także na domy trzech doradców Adamsa oraz człowieka, odpowiedzialnego za zbiórkę funduszy na jego kampanię.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner