New York
61°
Sunny
6:49 am7:14 pm EDT
8mph
24%
29.92
MonTueWed
57°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Były policjant skazany na ponad 7 lat więzienia za udział w szturmie na Kapitol

12.08.2022

Były sierżant policji, Thomas Robertson, uczestniczący w szturmie na waszyngtoński Kapitol 6 stycznia 2021 roku, został skazany w czwartek na siedem lat i trzy miesiące więzienia. Zarzucono mu m.in. wykorzystanie szkolenia dla blokowania interweniujących funkcjonariuszy.

Prokuratorzy wystąpili do sędziego okręgowego Christophera Coopera, aby skazał Robertsona z Wirginii na osiem lat. Jest to najdłuższy wymiar kary dla jakiegokolwiek oskarżonego o rolę w ataku na siedzibę Kongresu USA.

„Wykorzystał szkolenie w zakresie egzekwowania prawa, aby zablokować funkcjonariuszy policji metropolitalnej próbujących powstrzymać tłum” – argumentowała prokurator federalna Elizabeth Aloi.

Ława przysięgłych uznała w kwietniu Robertsona winnym sześciu zarzutów, w tym utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Według prokuratorów zniszczył on telefon komórkowy, którego używał w czasie ataku na Kapitol.

Obrońca Robertsona prosił o wyrok nie dłuższy niż 15 miesięcy. Były policjant przebywał w areszcie od ubiegłego roku. Sędzia uznał, że naruszył nakazy sądowe i nabył w Internecie, jak to nazwali prokuratorzy, „arsenał broni”. Agenci FBI znaleźli w jego domu podczas przeszukania załadowany karabin M4 i częściowo zmontowaną bombę rurową.

6 stycznia 2021 roku tysiące zwolenników Donalda Trumpa w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku zaatakowało Kapitol. W trakcie zamieszek zginęło pięć osób.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY