New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

CBOS: 85 proc. badanych zwolennikami członkostwa Polski w UE

11.05.2023

85 proc. badanych jest zwolennikami członkostwa Polski w Unii Europejskie, a 10 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy – wynika z sondażu CBOS. Mniej więcej równo rozkładają się natomiast oceny dotyczące tego, czy obecność w UE zbytnio ogranicza suwerenność Polski.

Przy okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, która przypadła 1 maja tego roku, i w trakcie tzw. kryzysu zbożowego związanego z niekontrolowanym napływem ukraińskich produktów rolno- spożywczych na rynek unijny CBOS spytał Polaków o ich opinie dotyczące integracji europejskiej.

85 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej (spadek o 10 pkt procentowych w porównaniu z zeszłorocznym badaniem), a 10 procent jako przeciwnicy (wzrost o 5 pkt procentowych).

Zdaniem 44 procent badanych obecność w Unii nie ogranicza zbytnio suwerenności, niezależności Polski (spadek o 11 pkt proc. w porównaniu z 2022 rokiem), a 45 procent jest przeciwnego zdania (wzrost o 12 pkt proc.).

Badani byli też pytani, czy popierają wycofanie się przez Polskę z części zmian w sądownictwie, tak aby możliwe było uruchomienie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 63 procent opowiedziało się za takim rozwiązaniem (36 proc. wybrało opcję „zdecydowanie tak”, 27 proc. „raczej tak), co oznacza spadek o 4 pkt proc. 16 procent badanych (wzrost o 4 pkt proc.) sprzeciwia się tym ustępstwom.

CBOS zapytał także Polaków, kto, przede wszystkim, ponosi odpowiedzialność za blokowanie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 23 procent badanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość, 21 procent na ugrupowanie Zbigniewa Ziobry (w badaniu jeszcze jako Solidarna Polska, obecnie Suwerenna Polska), po 16 procent uzyskały Unia Europejska i opozycja, a 1 procent badanych odpowiedzialność przypisuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. 23 procent badanych wybrało opcję „trudno powiedzieć”.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (396) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 11 do 20 kwietnia 2023 roku na próbie liczącej 1081 osób (w tym: 56,9 proc. metodą CAPI, 24,0 proc. – CATI i 19,1 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. (PAP)

gb/ itm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner