New York
73°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
8mph
40%
30.24
MonTueWed
84°F
90°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

CBOS: Andrzej Duda politykiem roku 2022 w Polsce, Wołodymyr Zełenski – na świecie

03.01.2023

Zdaniem 12 proc. badanych politykiem roku 2022 w Polsce jest prezydent Andrzej Duda, 6 proc, wskazało na premiera Mateusza Morawieckiego; 20 proc. badanych uważa, że politykiem roku na świecie jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, 15 proc., że prezydent USA Joe Biden – wynika z sondażu CBOS.

CBOS postawił ankietowanym pytanie otwarte o to, któremu z polskich polityków należy się miano polityka roku 2022, jako wyróżnienie człowieka, który w minionym roku „najlepiej działał, zrobił najwięcej w interesie kraju, społeczeństwa”.

55 proc. badanych nie wskazało osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie. Wśród nich 31 proc. stanowiły osoby, których zdaniem żaden ze znanych im polityków nie zasługuje na tytuł polityka roku. 23 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „nie orientuję się, nie interesuję się, trudno powiedzieć”. 1 proc. badanych odmówiło odpowiedzi na pytanie.

Jak zaznacza CBOS, pozostali badani wymienili ponad pięćdziesiąt nazwisk polityków i osobistości życia publicznego, z których jednak tylko sześciu uzyskało co najmniej 2 proc. głosów.

Tytuł polityka roku 2022 badani przyznali prezydentowi Andrzejowi Dudzie – wskazało go 12 proc. ogółu ankietowanych. Drugą lokatę uzyskał zajmujący w poprzednich latach pierwsze miejsce w tym rankingu premier Mateusz Morawiecki, na którego wskazało 6 proc. ankietowanych. Taki sam wynik zanotował lider PO, były premier Donald Tusk.

Na czwartej pozycji, z wynikiem 5 proc., znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a piąte miejsce przypadło wiceprzewodniczącemu PO, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu – 4 proc. 2 proc. ankietowanych do miana polityka roku zgłosiło lidera Polski 2050 Szymona Hołownię. Po ok. 1 proc. głosów uzyskali: wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, prezes partii Nowa Nadzieja Sławomir Mentzen oraz posłowie Konfederacji Krzysztof Bosak i Grzegorz Braun.

Kolejne 6 proc. badanych wymieniło nazwiska w sumie czterdziestu trzech innych polityków i osobistości życia publicznego.

CBOS zapytał też Polaków, któremu z zagranicznych polityków, działających na arenie światowej, należy się miano polityka roku 2022.

38 proc. badanych odpowiedziało: „nie orientuję się, nie interesuję się, trudno powiedzieć”; 18 proc. uznało, że nie ma takiego polityka; 1 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi.

43 proc. ankietowanych wymieniło nazwisko jakiegoś polityka lub osoby publicznej działającej na arenie światowej, która – ich zdaniem – zasługuje na tytuł polityka roku. Łącznie zgłoszono trzydzieści pięć nazwisk, jednak w wypowiedziach badanych dominowały tylko dwa.

Tytuł polityka roku 2022 na świecie Polacy przyznali prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, na którego wskazało 20 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu – z wynikiem 15 proc. – znalazł się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Jak podaje CBOS, politycy lokujący się na kolejnych pozycjach rankingu uzyskali od 0,5 proc. do 1,4 proc. wskazań i byli to na kolejnych miejscach po Zełenski i Bidenie, były prezydent USA Donald Trump, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, Donald Tusk (jako polityk międzynarodowy), prezydent Węgier Victor Orbán oraz była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 listopada do 11 grudnia 2022 r. na próbie liczącej 1018 osób (w tym: 54,5 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI). (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner