New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

CBOS: PiS – 33 proc., KO – 27 proc., Konfederacja – 8 proc.; Lewica, Trzecia Droga – po 5 proc.

19.06.2023

Gdyby wybory odbywały się w czerwcu, najwyższe poparcie uzyskałyby: PiS z wynikiem 33 proc; KO – 27 proc. oraz Konfederacja WiN – 8 proc. – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Trzecia Droga, czyli Koalicja Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL-KP oraz Lewica uzyskałyby po 5 proc. poparcia.

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że czerwiec przyniósł niewielkie zmiany. Nadal najsilniejszą pozycję ma Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami Suwerenną Polską oraz Partią Republikańską. Na koalicję rządzącą – podobnie jak w maju – gotowych jest głosować 33 proc. wyborców.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska mająca wśród zdeklarowanych uczestników wyborów 27 proc. zwolenników. W porównaniu z majem poparcie dla KO wzrosło o 4 punkty procentowe.

Tak jak w kwietniu i maju trzecie miejsce w sondażu zajęła Konfederacja WiN, na którą chce głosować 8 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Również Konfederacja powtórzyła swój wynik z maja.

„Gdyby wybory odbywały się w czerwcu, swoich przedstawicieli do parlamentu miałyby szanse wprowadzić jeszcze: Lewica oraz Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicji Polskiej. Tak jak miesiąc wcześniej oba ugrupowania osiągnęły zbliżony wynik, na każde z nich chce głosować co dwudziesty (po 5 proc.) z potencjalnych uczestników głosowania” – czytamy w komentarzu do badania.

Pozostałe partie i koalicje nie weszłyby do parlamentu. „Wśród ankietowanych swoich zwolenników znalazły jeszcze Agrounia (w tym miesiącu ponownie notowana samodzielnie) oraz Wolnościowcy (po 1 proc. głosów)” – podaje CBOS.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem w czerwcu wśród deklarujących udział w wyborach zmniejszył się nieco odsetek niezdecydowanych, obecnie 17 proc. (spadek o 3 punkty) zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałoby swój głos. Tak jak w maju 3 proc. odmówiło ujawnienia swoich preferencji partyjnych.

Jeśli zaś chodzi o frekwencję, z badania wynika, że gdyby wybory odbywały się już teraz, udział w nich wzięłoby – wedle swych zapowiedzi – ponad trzy czwarte uprawnionych do głosowania (78 proc.). „To praktycznie tyle samo co przed miesiącem (spadek o 1 punkt procentowy, w granicach błędu). Dzięki trwającej kampanii wyborczej utrzymuje się zatem wysoki poziom mobilizacji politycznej Polaków. W czerwcu nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach (12 proc.). Wzrosła natomiast o 1 punkt liczba badanych z góry odrzucających możliwość udziału w głosowaniu – obecnie co dziesiąty dorosły Polak (10 proc.) nie ma zamiaru iść na wybory” – czytamy.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 5 do 18 czerwca 2023 roku na próbie liczącej 1054 osób – w tym: 59,3 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 25,8 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 14,9 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej). (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner