New York
73°
Mostly Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
6mph
55%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

CBOS: Przewaga KO nad PiS jest najniższa od początku roku

29.04.2024

Liderem w badaniu preferencji partyjnych pozostaje KO (28 proc.), jednak przewaga nad PiS (26 proc.) jest najniższa od początku roku. Konfederacja (14 proc.) umacnia się na trzeciej pozycji. Poparcie dla Trzeciej Drogi (11 proc.) praktycznie się nie zmieniło – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało w poniedziałek kolejny numer CBOS Flash „Preferencje partyjne w drugiej połowie kwietnia (CATI)”. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie kwietnia, udział w nich chciałoby wziąć 80 proc. dorosłych Polaków. Jak zauważono, jest to nieznacznie mniej niż w pierwszej połowie miesiąca, bezpośrednio po wyborach samorządowych (spadek o 3 pkt proc.).

Na pierwszym miejscu rankingu popularności partii politycznych wciąż znajduje się KO, jednak z wynikiem wyraźnie niższym niż dwa tygodnie wcześniej. Chęć głosowania na KO zadeklarowało 28 proc. wybierających się na hipotetyczne wybory parlamentarne, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie kwietnia. Jak zauważył CBOS, poparcie dla KO powróciło do poziomu notowanego przed wyborami samorządowymi.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się PiS, z poparciem 26 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 3 pkt proc.).

Kolejne miejsca zajmują Konfederacja, z takimi samymi notowaniami jak dwa tygodnie wcześniej (14 proc.) oraz Trzecia Droga, dla której poparcie wzrosło o 1 pkt – do 11 proc. Listę ugrupowań, które wprowadziłyby swoich przedstawicieli do parlamentu, zamyka Lewica mająca wśród chcących głosować 7 proc. zwolenników, czyli o 2 pkt proc. więcej niż tuż po wyborach samorządowych.

Nieznacznie zwiększyła się liczba Polaków, którzy chcą wziąć udział w wyborach, ale nie są zdecydowani, na którą partię by głosowali (12 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

Jak przypomniał CBOS, poprzednie badanie zostało przeprowadzone w ciągu czterech dni bezpośrednio po wyborach samorządowych, a w czasie realizacji sondażu ogłaszano wyniki głosowania.

„Liderem pozostaje KO, jednak przewaga nad najgroźniejszym konkurentem – PiS – jest niższa niż wcześniej i najniższa od początku tego roku. Lepsze notowania niż przeciętnie w pierwszych miesiącach roku utrzymuje Konfederacja, umacniająca się na trzeciej pozycji rankingu. Poparcie dla Trzeciej Drogi praktycznie się nie zmieniło, zaś Lewica osiągnęła minimalnie lepszy wynik niż tuż po wyborach” – podsumowało badanie CBOS.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 kwietnia 2024 r. na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000). (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ godl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner