New York
45°
Fair
7:04 am4:28 pm EST
7mph
34%
30.27
TueWedThu
57°F
57°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Opinie i Analizy

Ceny mieszkań spadają w polskich metropoliach

10.10.2022

Po lipcowym zastoju sierpień przyniósł lekką podwyżkę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, ale w Warszawie i dużych miastach było taniej. Eksperci Cenatorium przewidują dalszy spadek cen i mniejszą podaż – czytamy w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.

Jak podaje „PB”, ceny mieszkań w aktach notarialnych podpisywanych w stolicy i największych miastach Polski były w sierpniu nieznacznie niższe niż miesiąc wcześniej, jednak w skali całego kraju – również nieznacznie – wyższe.

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniósł 111,56 pkt co oznacza, że względem poprzedniego miesiąca wzrósł o 0,35 pkt. – wynika z raportu Cenatorium przygotowanego dla „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl.

„Zdaniem ekspertów współpracujących z Cenatorium otoczenie rynkowe budownictwa mieszkaniowego jest niekorzystne i w ciągu najbliższego półrocza ulegnie pogorszeniu. Uważa tak prawie 70 proc. z nich, a jedynie 8 proc. liczy na poprawę warunków rynkowych. Pozostali skłaniają się do tego, że warunki gospodarcze pozostaną bez zmian” – czytamy.

„PB” zaznacza, że Cenatorium wskazuje na pogarszające się nastroje konsumentów, przede wszystkim dotyczące przyszłości. „Wzrasta lęk przed utratą pracy. Od pięciu miesięcy wartość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu jest ujemna, a wzrost kosztów produkcji oraz cen energii może w najbliższych miesiącach doprowadzić do wyraźnego spowolnienia lub nawet stagnacji w przemyśle” – pisze „PB”.

„Dane GUS pokazały w sierpniu spadek dwóch najważniejszych wskaźników w budownictwie mieszkaniowym – liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydawanych pozwoleń na budowę. Według Cenatorium przełoży się to na ograniczenia podaży w najbliższych miesiącach, a nawet w kolejnych 2-3 latach” – czytamy.(PAP)

mchom/ par/

PAP SACopyright © PAP SA 2022 Materiały redakcyjne,

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY