New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Ceremonia marszałkowska na Maspeth

22.06.2023

W miniony weekend poznaliśmy przywódców kolejnych nowojorskich kontyngentów. Do dzielnic przygotowanych do wielkiej październikowej manifestacji Polonii na Piątej Alei dołączyło Maspeth. Na czele dywizji organizowanej przy parafii św. Krzyża, jako marszałek stanie Wojciech Czmielewski, a jako Miss Polonii i Junior Miss Polonii będą mu towarzyszyły Anna Konopko i Scarlett Chuchro.

Bal Marszałkowski w jednej z najpopularniejszych wśród Polaków dzielnic Queensu odbył się w sobotę, 3 czerwca, w audytorium szkoły działającej przy parafii św. Krzyża. Wśród uczestników było dużo ludzi młodych oraz dzieci i młodzieży, co na pewno jest dobrym znakiem na przyszłość i gwarancją, że polonijna tradycja tam nie zaniknie.

Obecni byli również goście honorowi: bp Witold Mroziewski, proboszcz parafii św. Krzyża z Maspeth, jej administrator ks. Andrzej Salwowski, wikary ks. Piotr Kłym, prezes Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth Waldemar Rakowicz, a także reprezentujące Główny Komitet Parady Pułaskiego Leokadia Juszczak i Jadzia Kopala, pełniąca także funkcję Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2020-21.

Podobnie jak w roku ubiegłym ogromne wrażenie na uczestnikach robiła dekoracja, w której dominowały biało-czerwone kolory oraz polskie polne kwiaty, będące motywem przewodnim wystroju audytorium. Świetna była także oprawa muzyczna, którą zapewnił zespół The Masters. Jednak najważniejszą częścią balu było szarfowanie marszałka oraz koronacja Miss Polonii i Junor Miss Polonii.

Ubiegłoroczni i aktualni przywódcy kontyngentu z Maspeth oraz kadydatki na Junior Miss Polonii 2023. Od lewej: Wojciech Czmielewski, Anna Konopko, Scarlett Chuchro, Pola Kaczyński, Kasia Ziółkowska (z tyłu), Sandra Lupiński, Julia Potaczała (z tyłu) i Agatha Potocki / Foto: WOJTEK IZAK

SZARFOWANIE MARSZAŁKOWSKIE

Część oficjalną balu prowadziła ubiegłoroczna marszałek Maspeth Kasia Ziółkowska, której towarzyszyła Dorota Izak, pełniąca 12 lat temu funkcję marszałka Maspeth. W związku z patriotycznym charakterem imprezy nie zabrakło hymnów narodowych oraz okolicznościowych przemów. Inwokację wygłosił bp. Witold Mroziewski udzielając jednocześnie zebranym błogosławieństwa. Zwrócił też uwagę na kultywowane polskiego dziedzictwa narodowego.

„Podczas Parady Pułaskiego demonstrujemy te wartości, których uczyła i uczy nas ojczyzna, i które są w naszych sercach i myślach. Na pewno należy do nich patriotyzm oraz miłość do ziemi naszych ojców i miejsc, w których teraz przebywamy” – podkreślił proboszcz parafii św. Krzyża. Dodał, że te wartości na pewno nam przyświecają podczas życia na emigracji i towarzyszą w naszym działaniu, podobnie jak wiara w Boga. Bp Mroziewski podziękował także uczestnikom balu, a przede wszystkim biorącym udział w jego przygotowaniu.

Zaprezentowano również ubiegłoroczne przywódczynie kontyngentu z Maspeth: marszałek Katarzynę Ziółkowską oraz Miss Polonii i Junior Miss Polonii – Julię Potaczała i Agathę Potocki, które za dobrze wykonane zadanie nagrodzono nie tylko ciepłymi słowami, ale także gromkimi brawami.

Junior Miss Polonii z Maspeth Scarlett Chuchro podczas prezentacji / Foto: WOJTEK IZAK

Następnie przeprowadzono wybory Junior Miss Polonii Maspeth, w których wzięły udział trzy kandydatki: Scarlett Chuchro, Pola Kaczyńska i Sandra Lpiński. Wszystkie są uczennicami Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. Każda z nich zaprezentowała się w pięknej balowej sukience oraz przedstawiła jakąś swoją umiejętność.

Scarlett Chuchro zaśpiewała piosenkę „Kocham cię, ti amo, je t’aime”, opowiadającą o miłości do mamy. Pola Kaczyńska wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy „Samochwała”. Natomiast Sandra Lpiński zatańczyła układ choreograficzny do piosenki Arki Noego „Święty uśmiechnięty (Taki duży, taki mały)”. Dołączyła do tańca również elementy akrobatyczne, co ogromnie podobało się publiczności.

Pola Kaczyński podczas wyborów Junior Miss Polonii z Maspeth 2023 / Foto: WOJTEK IZAK

To właśnie głosami uczestników balu została wybrana Junior Miss Polonii z Maspeth 2023. Ich serca skradła pierwsza kandydatka Scarlett Chuchro i to ona otrzymała ten zaszczytny tytuł. Koronę wręczyła jej ubiegłoroczna Junior Miss Polonii Agatha Potocki, a szarfę założyła Kasia Ziółkowska. Wszystkie uczestniczki w nagrodę otrzymały certyfikaty ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową.

Z kolei tytuł Miss Polonii z Maspeth otrzymała Anna Konopko, będąca jedyną tegoroczną kandydatką do pełnienia tej funkcji. Koronę założyła jej ubiegłoroczna Miss Polonii Julia Potaczała, a szarfę Leokadia Juszczak reprezentująca Główny Komitet Parady Pułaskiego.

Najważniejszym elementem części oficjalnej było przekazanie szarfy Wojciechowi Czmielewskemu, który jako marszałek Maspeth stanie na czele kontyngentu tej dzielnicy. Przekazał mu ją bp Witold Mroziewski, który w 2015 roku także piastował tę funkcję. Podczas części oficjalnej krótką przemowę wygłosiła także Leokadia Juszczak, reprezentująca Komitet Główny Parady Pułaskiego. Zwróciła w niej uwagę na niesamowitą atmosferę panującą na sali oraz na jej piękny wystrój.

„Czuję się tak, jakbym była w Polsce. Gratuluję wam wspaniałych dzieci i młodzieży” – podkreśliła podczas swojego przemówienia. Zaprosiła też wszystkich do licznego udziału w marszu Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. „Maspeth jest gotowe na Paradę Pułaskiego!” – oświadczyła na zakończenie Leokadia Juszczak.

Szarfę marszałkowską Wojciechowi Czmielewskiemu przekazał bp Witold Mroziewski / Foto: WOJTEK IZAK

MARSZAŁEK MASPETH 2023

„Jestem bardzo zaszczycony i czuję się niesamowicie wyróżniony. Jestem wdzięczny Komitetowi Parady Pułaskiego z Maspeth za tę nominację” – powiedział „Nowemu Dziennikowi”, tuż po ceremonii szarfowania, Wojciech Czmielewski. Zapewnił, że nie zawiedzie niczyich oczekiwań i dołoży wszelkich starań, żeby Maspeth pięknie zaprezentowało się na paradzie.

„Będę z całego serca starał się działać przy organizacji naszego kontyngentu i godnie reprezentować naszą parafię św. Krzyża na Piątej Alei” – dodał marszałek Maspeth 2023.

Marszałek Maspeth 2023 Wojciech Czmielewski z żoną Małgorzatą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wojciech Czmielewski pochodzi z Podlasia, a do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1984 roku i od razu osiadł na Maspeth. Od prawie 40 lat związany jest z parafią św. Krzyża, mimo że przez pewien czas mieszkał na Greenpoincie. W 2005 roku powrócił na Maspeth i cały czas aktywnie działa w tej dzielnicy.

„Cały czas staram się współpracować z parafią św. Krzyża i udzielam się przy wydarzeniach oraz imprezach tutaj organizowanych. Również zawsze uczestniczę w Paradzie Pułaskiego” – zapewnił tegoroczny marszałek Maspeth. Wojciech Czmielewski ma dwóch synów Christiana i Adriana oraz żonę Małgorzatę. Od kilkunastu lat jest na rencie, a w przeszłości pracował m.in. w New York City Health & Hospital Corporation oraz w New York City Housing Authority jako inspektor budowlany.

Marszałkowi Maspeth 2023 Wojciechowi Czmielewskiego podczas Parady Pułaskiego będą towarzyszyły Anna Konopko i Scarlett Chuchro jako jako Miss Polonii i Junior Miss Polonii / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MISS POLONII 2023

„Jestem bardzo dumna, że na Paradzie Pułaskiego będę mogła reprezentować parafię św. Krzyża z Maspeth. Od dzieciństwa było to moim marzeniem, które w końcu się spełniło” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Anna Konopko. Tegorczna Miss Polonii z Maspeth ma 18 lat i w tym roku zdała maturę (na piątkę) w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II, do której uczęszczała przez 13 lat. Również w tym roku kończy edukację we Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts.

Po wakacjach rozpocznie koleiny etap w swoim życiu – studia matematyczne na Macaulay Honors College at Baruch College. Jak zapewniła, razem z rodzicami i rodzeństwem dba o przekazane im przez poprzednie pokolenia dziedzictwo kulturowe, zawsze stawiając Boga na pierwszym miejscu. Jej zainteresowania to niesienie pomocy innym, fotografia, taniec, muzyka i spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Miss Polonii z Maspeth 2023 Anna Konopko wraz z siostrą Amelią i rodzicami – mamą Anetą i tatą Krzysztofem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

JUNIOR MISS POLONII

„Jestem szczęśliwa i bardzo się cieszę, że wybrano mnie na Junior Miss Polonii” – stwierdziła Scarlett Chuchro. Również jej mama nie kryła radości z tego powodu.

„Czuję się bardzo dumna w związku z tym, że moja córka będzie reprezentowała naszą parafię podczas Parady Pułaskiego – podkreśliła Patrycja Chuchro. – Jestem także dumna z tego powodu, że nasze dzieci chcą chodzić do polskiej szkoły i kultywować polskość i nasze tradycje” – dodała.

Junior Miss Polonii z Maspeth 2023 Scarlett Chuchro z mamą Patrycją i tatą Bartem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Scarlett Chuchro ma siedem lat i ma ma dwóch braci Jasna i Michaela. Uczęszcza do pierwszej klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth, a także do amerykańskiej podstawówki PS 229.

„Urodziłam się w Ameryce, ale kocham Polskę i każdego roku odwiedzam ją z babcią i dziadkiem. W tym roku wakacje spędzę na kolonii nad morzem Bałtyckim” – zdradziła swoje najbliższe plany Junior Miss Polonii. Scarlett Chuchro dodała, że prócz nauki bardzo interesuje się śpiewem, grą na pianinie, baletem i akrobatyką.

Junior Miss Polonii z Maspeth 2023 Scarlett Chuchro z mamą Patrycją i tatą Bartem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner