New York
39°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
5mph
50%
30.2
MonTueWed
48°F
55°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Warto przeczytać
Opinie i Analizy

Chiny ponoszą odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie

28.09.2022
Żołnierze ukraińscy w wyzwolonym mieście Bałaklija w obwodzie charkowskim FOTO: PAP

W wywiadzie, udzielonemu ukraińskiemu portalowi Ukrainska Prawda znany amerykański historyk Timothy Snyder wyraził pogląd, że Chiny ponoszą całkowitą odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie, ponieważ w dłuższej perspektywie zyskają na niej najwięcej.

„Chiny dopuściły do tej wojny. Chiński rząd ponosi za nią odpowiedzialność. Wolą udawać, że nie podejmują żadnych decyzji, że wszystkie decyzje podejmują Amerykanie. Jednak w przypadku tej wojny Stany Zjednoczone próbowały powstrzymać jej wybuch, ale im się nie udało. Chińczycy natomiast mieli taką możliwość, lecz nie próbowali. I pozwolili Putinowi na jej rozpoczęcie – powiedział Snyder. – Gdy już się rozpoczęła, nadal mogli ją powstrzymać, ale po prostu pozwolili, by się toczyła. Jest to więc wojna Chin, Chiny ponoszą fundamentalną odpowiedzialność za tę wojnę”.

Historyk stwierdził, że nie sądzi, by Putin był zdolny do podejmowania decyzji na tak wielką skalę. Dodał, że Chińczycy uwierzyli w wersję zakładającą, że wojna potrwa trzy dni i że skończy się na tyle szybko, że Zachód nie zdąży nic zrobić.

„Chiny postrzegają Rosję jak swego rodzaju kolonię, nie pomagają jej w chwili obecnej, bardziej troszczą się o swoich amerykańskich konsumentów” – podkreślił Snyder.

Według niego dla Chin korzystne jest rozwiązanie, że Rosja wyjdzie z wojny osłabiona. „To tylko wzmocni kontrolę nad nią. W dłuższej perspektywie Chiny chcą eksploatować rosyjskie zasoby, a ta wojna ułatwia im tylko drogę do tego celu” – zaznaczył historyk.

Powiedział również, że przez ostatnie 30 lat ludzie byli przekonani, że wolność i demokracja należy się wszystkim automatycznie, lecz jest to myślenie błędne. „Świat może istnieć bez demokracji. USA mogą przestać być demokracją. Jeżeli Rosja wygra tę wojnę – choć nie myślę, by mogła ją wygrać – ale gdyby się tak zdarzyło, to wówczas powstanie zagrożenie dla europejskich demokracji. A Chiny aktywnie działają przeciwko demokracji” – wyjaśnił naukowiec i dodał: „Dlatego gdy Ukraińcy mówią, że walczą za Europę, za Zachód – myślę, że to prawda. Nie macie innego wyjścia – musicie wygrać tę wojnę”.

Historyk podkreślił, że obecna wojna jest przełomową chwilą nie tylko dla Ukrainy, Rosji czy Europy, ale jest przełomowa dla całej idei demokracji. Ukraińcy głośno mówią o wartościach i jeżeli przegrają, stracony dla demokracji nie zostanie po prostu jeden kraj, lecz sens tego, że warto bronić pewnych wartości. „W tej wojnie idzie o zachowanie tych wartości, o zatrzymanie Rosji, lecz także o to, że możliwy jest lepszy świat – stwierdził Snyder w rozmowie z Ukrainską Prawdą. – Chińczycy i Rosjanie uważają, że historia jest po ich stronie. Myślą, że wszystko, co robimy, jest dla nich puste, obłudne i naiwne”.

Timothy Snyder to amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale. Włada biegle językiem polskim FOTO: WIKIMEDIA

Timothy Snyder to amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale. Specjalizuje się w zakresie historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Uniwersytetem Harvarda. Włada biegle językiem polskim.

SM (PAP)

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY