New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
5mph
84%
29.83
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Chwilę wcześniej nagrodzona położna zwolniona z NYU Langone za słowa o Strefie Gazy

30.05.2024

W czasie przemówienia po przyjęciu nagrody za opiekę nad matkami, które straciły swoje dzieci, pielęgniarka z Nowego Jorku nawiązała do sytuacji w Strefie Gazy, gdzie codziennie giną setki palestyńskich dzieci. To nie spodobało się kierownictwu szpitala. Chwilę wcześniej nagrodzona pielęgniarka została zwolniona z pracy.

Pielęgniarka New York University Langone Medical Center została zwolniona z pracy za odniesienie się do izraelskiego ludobójstwa w Strefie Gazy w czasie odbierania specjalnej nagrody.

Hesen Jabr – położna, Amerykanka palestyńskiego pochodzenia – relacjonowała na Instagramie, że 7 maja wygłosiła przemówienie z okazji przyjęcia nagrody za niestrudzoną pracę z matkami w żałobie, które utraciły swoje dzieci. W trakcie przemówienia pielęgniarka nawiązała do śmierci tysięcy dzieci w Strefie Gazy, gdzie działają wojska izraelskie.

„22 maja przyszłam na moją pierwszą zmianę po otrzymaniu nagrody. Gdy tylko weszłam na oddział, zostałam wciągnięta na zaimprowizowane spotkanie z prezesem i wiceprezesem ds. pielęgniarstwa w NYU Langone, aby omówić, w jaki sposób „naraziłam innych na ryzyko”, „zrujnowałam ceremonię” i „obraziłam ludzi”, ponieważ niewielka część mojego przemówienia była hołdem dla pogrążonych w żałobie matek w moim kraju” – napisała Jabr. Dodała, że zaraz potem została odesłana z powrotem do pracy a kierownictwo szpitala „zastanawiało się, co z nią zrobić”.

„Po przepracowaniu prawie całej zmiany zostałam ponownie zaciągnięta do biura, gdzie dyrektor ds. zasobów ludzkich, Austin Bender, przeczytał mi moje wypowiedzenie i wyprowadził mnie z terenu szpitala z pomocą policjanta w cywilnym ubraniu” – wyjaśniła na Instagramie.

Wiadomo, które słowa doprowadziły do zwolnienia położnej z NYU Langone. W opublikowanym przez nią nagraniu z przemówienia słychać, jak mówi:

„Boli mnie widok kobiet z mojego kraju, które same przechodzą przez niewyobrażalne cierpienie podczas obecnego ludobójstwa w Strefie Gazy”.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner